Svátek má: Pavla

Zprávy

Velikost textu:

Trumpovo rozhodnutí stáhnout armádu zaskočilo německou vládu

Trumpovo rozhodnutí stáhnout armádu zaskočilo německou vládu

Donald Trump překvapil německé úřady tím, že je neinformoval o rozhodnutí stáhnout téměř třetinu amerických jednotek rozmístěných v Německu, napsal časopis Spiegel.

Ilustrační foto
7. června 2020 - 11:04

„Německá vláda byla v jistém smyslu zaskočena tímto krokem. Oficiální zástupci ministerstva obrany a ministerstva zahraničních věcí, na které se Spiegel zeptal na podrobnosti amerického rozhodnutí na začátku večera (pátek), nechtěli mluvit o tomto tématu," napsal týdeník. Pentagon a velvyslanectví USA v Berlíně se chovají podobně a tvrdí, že ti, kdo jsou za tuto záležitost zodpovědní, jsou v Bílém domě, uvedl Spiegel.


„Podle toho, co bylo slyšet, vláda USA neinformovala německé partnera NATO, jak je tomu obvykle, před rozhodnutím. Vzhledem k významu plánů by to mohlo být považováno za provokaci," poukázal týdeník.

Trump nařídil do září stáhnout  9,5 tisíc členů amerického vojenského kontingentu z Německa, informoval předtím Wall Street Journal a citoval vládní zdroj. Trump také nařídil omezit počet amerických vojenských pracovníků současně v Německu na 25 tisíc lidí místo přípustných 52 tisíc. Podle časopisu diskuse o tomto snížení probíhá ve Spojených státech od září a nesouvisí s rozhodnutím německé kancléřky Angely Merkelové nezúčastnit se osobně summitu G7 v červnu v USA.

V současné době je v Německu rozmístěno téměř 35 tisíc amerických vojáků. Americká armáda navíc přilákala 17 000 amerických civilistů a 12 000 německých občanů k práci na vojenských základnách v Německu.

Ihned, jak o příkazu Trumpa informoval tisk, vyslovil předseda polské vlády naději, že by americké jednotky, odcházející z Německa, mohly být přesunuty do Polska.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)