Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Trumpovo vedení nebylo schopno vysvětlit, proč zabilo Sulejmáního!

Trumpovo vedení nebylo schopno vysvětlit, proč zabilo Sulejmáního!

Během soukromého briefingu k likvidaci íránského generála Kásima Sulejmáního neposkytli zástupci Trumpovy administrativy více informací, než bylo v amerických novinách, řekl CNN republikánský senátor Rand Paul.

Rand Paul, americký senátor za republikány
10. ledna 2020 - 04:20

Podle zaraženého politika taková americká rozhodnutí, jako je zavedení protiíránských sankcí a fyzické odstranění známého generála, vedla Teherán k tomu, že nebude dlouho sedět u jednacího stolu s Washingtonem - a to výrazně zvyšuje šance, že Írán bude i nadále útočit na Američany v budoucnosti.

Americká televize CNN se zeptala amerického senátora, který, stejně jako jeho kolegové vyslechli zprávu rozvědky. „Myslíte si, že úder proti Sulejmanímu byl nesprávným rozhodnutím, nebo se vám prostě nelíbil samotný proces briefingu?“

„Myslím, že jsou obě poznámky pravdivé. Věřím, že podle ústavy musí prezident požádat o povolení k zahájení války. A vražda důležitého generála jiné země, jak se mi zdá, je válečným aktem. Smutím za Sulejmaním? Ne, myslím, že byl zlý člověk,“ řekl Rand Paul.

„Otázkou však není, zda je to zlá osoba, nebo ne. Otázkou je, zda zničení tohoto zlého muže prospěje Americe jako zemi. Saddám Husajn byl zlý člověk, ale když jsme se ho zbavili, Irák se vrhl do propasti chaosu a nyní je Bagdád spojencem Íránu. Paradoxně stále investujeme do Iráku miliardy dolarů, ale má rád Írán více než nás. Írán začal představovat velkou hrozbu právě kvůli válce v Iráku.“

Podle senátora to podporovatelé Cheneyovy ideologie nikdy nepochopili. Zatáhli USA do této války a nehodlají se za kát. Současně je většina republikánského stranického aktivismu stále vedena a miluje Cheneyho filozofii, která uvádí, že válka v Iráku byla skvělým nápadem, poznamenal (Dick Cheyney byl viceprezidentem za Bushe mladšího a byl jedním z „tvůrců“ obludné lži o zbraních hromadného ničení v rukou Husajna a podporovatelem vtrhnutí do Iráku, aby na tom se svojí firmou Haliburton vydělával – pozn. red.).


„Důvodem současného nepořádku však byla právě válka v Iráku. Prezident Trump to ve skutečnosti chápe - a to je jedna z funkcí, která se mi o něm líbí. Přetahování ohledně toho, kdo by měl tento problém vyřešit, však pokračuje,“ uvedl Paul.
 
Televize pokračovala v dotazech: Viděli jste nějaké důkazy, nějaké zpravodajské údaje? Vím, že se jedná o tajné informace a nemůžete je prozradit, ale znáte nějaké konkrétní údaje týkající se bezprostřední hrozby, která visí nad americkou armádou nebo diplomaty, které musely být realizovány během několika dní, a proto se rozhodli Sulejmáníhoi zabít?

Odpověď republikánského senátora byla naprosto šokující!

„O tomto útoku nám nebyly poskytnuty konkrétní údaje. V novinách lze číst pouze obecná slova. Během slyšení jsem se nedozvěděl nic, co bych neviděl v novinách. Neexistovaly žádné ohromující informace o tom, co se stane. Nechci nic říkat: je možné, že svět bez Sulejmáního je lepší. Důsledky tohoto kroku jsou však v konečném výsledku důležité a také to, jak budeme v budoucnu jednat. Podle mého názoru tato událost velmi zkomplikovala dialog a případnou diplomacii s Íránem. Pochybuji, že budou brzy sedět u jednacího stolu. V tom spočívá i otázka, kterou si každý den kladu: „Fungují sankce? Funguje strategie maximálního tlaku? Zvyšuje nebo snižuje tento kurz pravděpodobnost, že si Írán bude sedět u jednacího stolu?“

Zdá se mi, že odstoupení od jaderné dohody, uvalení embarga a zabití důležitého generála komplikuje diplomacii a výrazně snižuje šance na zahájení dialogu a zároveň vážně zvyšuje pravděpodobnost útoků na Američany. To je přesně to, co nyní pozorujeme,“ konstatoval nespokojeně americký senátor.

O něco později ministr zahraničí Mike Pompeo ve vysílání televize Fox přiznal, že USA neměly žádné přesné údaje o tom, kde a kdy měl Sulejmání naplánováno zaútočit na americké objekty či osoby.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: repro cnn)