Svátek má: Tadeáš

Zprávy

Velikost textu:

Turčynov: Do Kerčské úžiny pošleme další válečné lodě!

Turčynov: Do Kerčské úžiny pošleme další válečné lodě!

Ukrajina znovu pošle válečné lodě do Kerčské úžiny, oznámil Oleksandr Turčynov, tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti.

Oleksandr Turčynov, tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti
20. prosince 2018 - 03:20

„Ano, je to pro nás zásadní," odpověděl Turčynov na otázku novináře BBC, zda se budou válečné ukrajinské lodě i nadále pokoušet projet Kerčskou úžinou, „pokud se zastavíme tak ustoupíme, Rusko skutečně splní svůj úkol zabavit Azovské moře a posunout nové námořní hranice v Černém moři, de facto legalizovat okupaci Krymu."

Tajemník Rady bezpečnosti uvedl, že tato kampaň je možná v blízké budoucnosti.

"Myslím si, že tato záležitost nemůže být odkládána. Nabízíme také našim partnerům, aby se zúčastnili této operace z ukrajinských přístavů v oblasti Černého moře do ukrajinských přístavů na pobřeží Azovského moře.

Vyzýváme zástupce OBSE a dalších mezinárodních organizací, aby byli přítomni na našich lodích, aby dokázali celému světu, že Ukrajina a její námořníci neporušují žádné zákony a mezinárodní pravidla, " pokračoval Turčynov.

Během rozhovoru tajemník Rady pro národní bezpečnost také upozornil, že Ukrajina zničí Kerčský most, pokud dojde ke zhoršení konfliktu.

„Všechny lodě, které budou porušovat hraniční pravidla Ruské federace budou potopeny,“ reagoval ruský poslanec Franc Klincevič.

„Jsme přesvědčeni, že námořníci, kteří budou na lodích, vojáci a možná i nějací cizinci s nimi se plavící, budou dodržovat zákony a řídit se pokyny našich pohraničních stráží. Pokud budou provokovat a budou ignorovat příkazy, budou lodě potopeny, " komentoval Klincevič na kanálu "360".

Jak je v článku uvedeno, vše může být jenom nástin nějakého plánu a Turčynov může blufovat. Mimochodem, Spojené státy, ústy Kurta Volkera uvedly, že  Kyjev nesmí prodloužit stanné právo. Proto je docela možné, že to, co řekl Turčynov, je jeho iniciativa zaměřená na zachování image jestřába ukrajinské politiky.

Hlavní myšlenkou v Turčyově tvrzení je informace, že nový Kerčský incident může nastat brzy.

Připomeňme, že příští týden  na Ukrajině končí stanné právo. A hned po tom bude zahájena volební kampaň, ve které má současná vláda a prezident  smutné vyhlídky.


Za těchto podmínek představuje nové zhoršení vztahů s Ruskem šanci pro Porošenka prodloužit svou moc. Hlavním úkolem je získat nějakou podporu, ne-li z Evropské unie, tak přinejmenším od přátel ze Spojených států a Velké Británie.

Tyto námořní velmoci určitě nemají v úmyslu jít do přímého bojového konfliktu s ruskou flotilou a jejich zamýšlená účast na operaci není zcela jasná.


Můžeme však předpokládat pokus o přímý přesun ukrajinských lodí z Černého moře do Azovského moře. Nakonec teoreticky nic nebrání tomu, aby loď NATO nemohla vplout do Azovského moře.

Všimněte si, že loď britského námořnictva přijela do Oděsy, je to náhoda nebo ne, ale stalo se tak současně s prohlášením Turčynova. Jde o hydrografické plavidlo, které zůstane na Ukrajině do 22. prosince.

Navzdory skutečnosti, že nejde přímo o válečnou loď, tak loď je vyzbrojená.

Samozřejmě, že vjezd lodě NATO do oděského přístavu vůbec neznamená, že zítra zaútočí na Kerčskou úžinu. Nicméně ve zprávě ukrajinského námořnictva, která informuje o lodi  "Echo", jsou již takové naděje vyjádřeny.
 
(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)