Svátek má: Zita

Zprávy

Velikost textu:

Turčynov vyzval k odsouzení Zelenského za ztrátu Krymu

Turčynov vyzval k odsouzení Zelenského za ztrátu Krymu

Oleksandr Turčynov, bývalý tajemník Ukrajinské Rady pro bezpečnost a obranu (NSDC), vyzval, aby byl Zelenskij souzen za ztrátu Krymu

Oleksandr Turčynov, bývalý tajemník Ukrajinské Rady pro bezpečnost a obranu
3. srpna 2020 - 07:20

Turčynov uvedl ve vysílání televizního kanálu "Espresso", že Kyjev není v současné době schopen vyhlásit válku jaderné velmoci“ a obvinil současného ukrajinského prezidenta ze ztráty Krymu.

Zelenskij a jeho tým podle slov Turčynova neuznávají krymské referendum, což znamená, že letošní okupace se neliší od roku 2014.

„A když mě obviňuješ, že jsem měl osvobodit Krym, ale jak bez armády, bez zbraní, co ti teď brání v osvobození Krymu?", vzkázal Turčynov z televizní obrazovky na adresu Zelenského.

Turčynov rovněž připomněl, že v roce 2014 na Krymu 70% ozbrojených sil přešlo na stranu „agresora“, 90% příslušníků bezpečnostní služby podpořilo Moskvu, ne Kyjev, 99% zaměstnanců ministerstva vnitra přešlo na stranu Ruska.

„Pokud by to v roce 2014 bylo možné udělat, tím více je třeba odpovědět na otázku, proč se tak nestalo v roce 2020! Pak je nutné zahájit řízení proti prezidentu Zelenskému, který nezavádí stanné právo, nevyhlašuje válku agresorovi,“ zdůraznil Turčyynov a dodal, že „ani v roce 2014, ani nyní, Ukrajina není schopna vyhlásit válku jaderné velmoci.“

Ujistil také, že jednoho dne přijde čas, kdy Ukrajina posílí své obranné programy a ukončí problémy Donbasu a Krymu.


Krym se stal ruským regionem po referendu v roce 2014, během kterého se více než 97% obyvatel poloostrova vyslovilo pro návrat do Ruské federace.

Jak napsal GlagoL, Sergei Cekov, člen Výboru rady pro mezinárodní záležitosti Ruské federace, řekl, že „Turčynovy sny o návratu Krymu zůstanou sny. Podle jeho názoru má Ukrajina o několik řádů větší šance stát se naopak součástí Ruska“.

(rp,prvnizpravy.cz,glagol,foto:arch.)