Svátek má: Michal

Zprávy

Velikost textu:

Turecký politik: V případě řeckého útoku budeme v Aténách za pět hodin

Turecký politik: V případě řeckého útoku budeme v Aténách za pět hodin

Vysoký představitel turecké vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) uvedl, že turecké síly budou v Aténách za pět hodin v případě řeckého raketového útoku uprostřed zvýšeného napětí mezi oběma zeměmi ve východním Středomoří.

Metin Külünk, člen Ústřední výkonné rady AKP
23. listopadu 2021 - 04:20

Kontroverzní poznámky člena Ústřední výkonné rady AKP (MYK) Metina Külünka, rovněž blízkého důvěrníka prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, zazněly během víkendové konference v Çorum. Konference nesla název „Postavení Turecka v novém světovém řádu“.

Külünk, který na akci přednesl projev, hovořil o napětí mezi Tureckem a Řeckem kvůli energetickým právům v Egejském moři a východním Středomoří loni v létě a o zvěstech o možném raketovém útoku na Turecko z Řecka.

Východní Středomoří bylo v létě 2020 plné sporů o námořní hranice a energetická práva mezi historickými rivaly Řeckem a Tureckem. Ankara vyslala vrtné lodě do sporných vod ve Středozemním moři, zatímco Řecko mobilizovalo podporu od tureckých regionálních rivalů – Egypta, Francie a Spojené arabské emiráty – aby potlačily to, co považovaly za turecké exkurze do svých zákonných vod.

„Slyšel jsem, že Řecko zahájí raketový útok proti Turecku. Nechte je to udělat a dostanou odpověď. Za pět hodin budeme v Soluni v Aténách. Staré Turecko už neexistuje,“ řekl Külünk, aniž by vysvětlil, kde a jak Řecko takovou hrozbu vyvolalo.


Külünkovo jméno je zapleteno do mnoha kontroverzí. Ministr vnitra Süleyman Soylu v květnu tvrdil, že politik AKP dostává měsíční platby ve výši 10 000 dolarů od exilového šéfa turecké mafie Sedata Pekera, jehož odhalení o tajných vztazích mezi mafií a státními aktéry otřásá Tureckem. Külünk tehdy na dotaz zpravodajského webu Oda TV odmítl na tvrzení reagovat.

Podle zpráv německých médií v roce 2017 Külünk také poskytl peníze boxerskému gangu v Německu Osmanen Germania na nákup zbraní, organizování protestů a zacílení na kritiky tureckého prezidenta.

(rp,prvnizpravy.cz,turkishminute,foto:arch.)Důvěřujete vládě Petra Fialy?

Ano
transparent.gif transparent.gif
32%
Ne
transparent.gif transparent.gif
68%