Svátek má: Zdeněk

Zprávy

Velikost textu:

Twitter odstraní 70.000 účtů souvisejících s hnutím QAnon

Twitter odstraní 70.000 účtů souvisejících s hnutím QAnon

Platforma pokračuje v cenzuře, která začala po invazi na Kapitol s definitivním zablokováním účtu amerického prezidenta.

Ilustrační foto
12. ledna 2021 - 10:16
.
Twitter v pondělí 11. ledna oznámil, že od pátku „trvale pozastavil“ 70.000 účtů přidružených k pro-trumpovskému hnutí QAnon, aby jim zabránil ve využívání sociální sítě k násilným účelům, jako byly nepokoje ve Washingtonu minulý týden. Platforma podnikla očistu, která začala v pátek finálním blokováním účtu amerického prezidenta, obviněného z podpory jeho příznivců, aby narušili osvědčení o vítězství demokrata Joea Bidena Kongresem.

„Tyto účty ve velkém měřítku sdílely nebezpečný obsah spojený s QAnon. V zásadě se věnovali šíření těchto konspiračních teorií po celé službě, “ uvedl Twitter ve svém prohlášení. Počet zastavených účtů je vysoký, protože mnoho lidí mělo více než jeden. QAnon je extrémně pravicové spiknutí. Jeho stoupenci hájí myšlenku, že Donald Trump vede tajnou válku proti globální liberální sektě složené ze satanistických pedofilů.
Většina hlavních platforem podnikla nebývalé kroky, protože ve středu několik hodin zaútočili na Kapitol příznivci republikánského miliardáře, šokovali zemi a kazili její image na mezinárodní scéně. Zejména Facebook a Twitter na neurčito pozastavily účet Donalda Trumpa, který měsíce diskreditoval volební proces a obviňoval demokraty bez důkazu, že mu „ukradli volby“. .

Aby své rozhodnutí zdůvodnily, obě sítě se zvláště zmínily o riziku budoucího násilí mezi dneškem a slavnostní inaugurací Joe Bidena. „Plány budoucích ozbrojených demonstrací se šíří na Twitteru i jinde, včetně druhého útoku na Kapitol dne 17. ledna 2021," uvedl Twitter.Americký prezident Donald Trump zavedl kvůli inauguraci nouzový stav ve Washingtonu do 24.ledna.

Sociální síť byla hlavním komunikačním nástrojem Donalda Trumpa, který denně dosáhl svých 88 milionů čtenářů. Rozhodnutí sociálních sítí bylo přivítáno, mimo jiné i některými evropskými vůdci, jako je Angela Merkelová, která toto rozhodnutí považovala za „problematické“, protože ukazuje všemocnost platforem, pokud jde o svobodu projevu.


V roce 2018 d
emokratka Nancy Pelosiová vyzvala k „ povstání Proti Donaldu Trumpovi.“ V roce 2011 demokratičtí demonstranti několik týdnů okupovali Wisconsinský Kapitol, aby zablokovali hlasování o rozpočtu předložené republikánským guvernérem. Republikánští senátoři museli být evakuováni tunelem. Barack Obama ani Joe Biden v té době nenašli nic, co by řekli k tomuto „znesvěcení“ „chrámu demokracie“. Na závěr si všimněte, že Hillary Clintonová vždy odmítala uznat legitimitu Donalda Trumpa. Nelegitimita voleb, nepokoje, úmrtí, okupace Kapitolu: Nic v událostech 6. ledna není úplně stejné, ale nic se ve skutečnosti neliší.


QAnon je označení pro řadu neprokázaných a volně propojených krajně pravicových konspiračních teorií. Nejvýraznější z nich tvrdí, že existuje tajný spolek satanistických pedofilů řídící mezinárodní obchod s dětmi a snažící se sesadit amerického prezidenta Donalda Trumpa. QAnon také říká, že Trump plánuje operaci s názvem „Storm“, během které budou v jediný den organizovaně zadrženy tisíce přívrženců spolku. Členy jsou podle této teorie liberální hollywoodské hvězdy, politici z Demokratické strany a vysocí státní úředníci. Vůdci spolku mají být Hillary Clintonová, Barack Obama a George Soros. Ti jsou podle jiného výkladu teorie také hlavními představiteli tajného spiknutí, tzv. Deep State, které ovládá USA a proti kterému bojuje právě Donald Trump“ píše se na Wikipedii.

Deep State spojoval s vojensko-průmyslovým komplexem “ Mike Lofgren, který označil tento komplex za soukromou součást Deep State.  Profesor Tufts University Michael J. Glennon tvrdil, že prezident Barack Obama nedokázal odolat a nebo změnit to, co se nazývá „dvojitá vláda“: síť obrany a národní bezpečnosti. Mike Lofgren je přesvědčen, že Obama byl v roce 2009 tlačen do afghánského „nárůstu“ .  Dalším velkým slibem kampaně, který Obama slíbil, bylo uzavření vězeňského tábora v zátoce Guantánamo , kterého však nebyl schopen dosáhnout. To bylo nepřímo přičítáno vlivu Deep State.

Příznivci prezidenta Donalda Trumpa tímto termínem označují obvinění, že zpravodajští důstojníci a výkonní činitelé vedou politiku prosakováním nebo jinými interními prostředky. Podle zprávy senátního výboru USA pro vnitřní bezpečnost a vládní záležitosti z července 2017 „byla Trumpova vláda zasažena úniky národní bezpečnosti„ téměř denně “a mnohem rychleji než u jeho předchůdců".


(rp,prvnizpravy.cz,figaro,wk,foto:arch.)