Svátek má: Alena

Zprávy

Velikost textu:

Týden, kdy celý svět opět tvrdě zasáhl šílený COVID-19

Týden, kdy celý svět opět tvrdě zasáhl šílený COVID-19

V médiích tento týden vykvetla spousta keců o tom, kdo může za to, že vláda včas nevydala opatření, a jeden matematik v televizi podumal, že vláda obdržela včas modely vývoje infekce, a tvrdší opatření mohla vyhlásit již před měsícem. Že vláda nereagovala, to je politická záležitost.

Ilustrační foto
28. listopadu 2021 - 09:01

Matematik má i nemá pravdu, uvádí publicista František Roček. Matematik měl pravdu, že vydat nějaká nařízení je politickou záležitostí. Ale politika je od slova polis (řecky πόλις), což je výraz pro obec či město, občanskou společnost. Čili jde o vysvětlení občanům, proč tvrdě reagovat jenom na základě jedné z několika variant matematických modelů toho, co se může dít. S takovým předstihem nereagoval žádný stát.Japonské zrcadlo

„Týden, kdy celý svět zasáhl opět tvrdě šílený COVID-19“ - tak zněl páteční titulek v japonských novinách.

V článku jsem četl: Tento týden koronavirus světu připomněl, že pandemie ještě zdaleka neskončila a přinesla kombinaci stupňujících se infekcí, omezení a nové mutace. Tento vývoj, který znamenal neúspěch v boji proti nemoci narušil i hospodářské oživení. Vlády přistoupily k osvědčeným a otestovaným nástrojům pro boj s viry ve svých příručkách, protože počty koronahnusu v Evropě prudce vzrostly.

A k tomu jsem se dočetl, že Britové mohou brzy narazit hubou do zdi, podobně jako když loni na Vánoce včas nereagovali na novou variantu viru, která má o polovinu méně mutací než současná mutace nazvaná omicron.


Všude to samé

V Japonsku si přečetli i to, co trápí i nás. Existuje pocit, že tento scénář se po téměř dvou letech stal depresivně známým: Lidé reagují klidněji, tedy tlumeněji než v prvních měsících onemocnění.

Přešli jsme od strachu až k rezignaci. Toto je svět COVIDu-19. Předvídatelná budoucnost přinese nárůsty a poklesy infekcí a variant, potřeby intenzivní péče a úmrtí – stejně jako doprovodnou litanii opatření od masek po testy, částečná nebo úplná uzamčení, cestovní limity a posilovací vakcíny – to si lidé přečetli ráno kdesi v Japonsku.

„Dokud nebudou existovat žádné další vládní směrnice související s novou variantou, lidé budou žít své životy jako obvykle," uvedla Simone Schnallová, profesorka experimentální sociální psychologie na University of Cambridge.

„V současné době existuje směs emocí, která zahrnuje také frustraci nebo hněv. … Mnoho lidí prostě nedokáže snést vyhlídku na další z velké části zkažené Vánoce.“

Evropské akcie klesly nejvíce od června 2020. Ekonom UBS AG Paul Donovan poznamenal, že strach z viru způsobuje největší ekonomické škody.

Jak se týden chýlil ke konci, objevila se další vůně deja vu. Světová zdravotnická organizace klasifikovala B.1.1.529 jako variantu vzbuzující obavy a nazvala ji omicron.

Máme za sebou týden, kdy celý svět zasáhl opět tvrdě šílený COVID-19, a kreténi z české pomalu nastupující fialové vlády málem ochraptěli z toho, jak kritizovali co všechno se v dosluhující vládě proti koronahnusu neudělalo. Prostě nic nového…

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)