Svátek má: Anastázie

Zprávy

Velikost textu:

Ĺuboš Blaha: Existují dva typy politiků - státníci a křupani

Ĺuboš Blaha: Existují dva typy politiků - státníci a křupani

Joe Biden reagoval na ruského prezidenta jako ′′ křupan ". Můžete si myslet cokoliv o jiném politikovi v zahraniční politice, ale vždy musíte respektovat elementální respekt, píše na facebooku Ĺuboš Blaha, slovenský poslanec.

Ĺuboš Blaha, slovenský poslanec
19. března 2021 - 07:20

Protože když urazíte hlavu jiného státu, urážíte celý národ. A neříkáte to v tu chvíli jako nějaký limonádový Joe, ale jako prezident - to má váhu. Mluvit o partnerovi jako o ′′ zabijákovi ′′ je prostě kolosální křupanství.

Vladimír Putin reagoval jako státník. Bidenovi řekl, že mu přeje pevné zdraví a umravnil ho jako otec, který vychovává svého drzého neposluchu. Bez ponižování, bez urážení - s úctou a noblesou. Takto má vypadat státník. Klobouk dolů.


Ve slovenské politice vidíme každý den rozdíl mezi státníky a křupany. Připomeňte si, jak Robert Fico vyřešil krizi. Nikdy si nedovolil zesměšňovat nebo ponižovat své koaliční partnery, nikdy s nimi neřešil přes média spory, nikdy se nechoval jako teenager - choval se jako státník.

Jak to dělají křupani, viděli jsme to celý poslední rok. Matovič se Sulíkem si v médiích nadávají do "idiotů". Kollár se Seligou na sebe řvou přímo v parlamentu. A nejnověji Remišová s Kolíkovou přes média shazují jedna druhou.

Dokážete si představit, že by premiér Robert Fico šel k prezidentce a tam se šklebill a ukazoval prstíkama nějaký nesmysl, potom by se rozvalil na gauči a nechal dámu stát?

A dokážete si představit, že Robert Fico vypráví francouzskému prezidentovi o tom, jak ho stříhali jako dítě a Macron by tam nad ním držel  deštník a sledoval ho jako nějakého exota z Tramtárie?

Těch příkladů je milion. Státníci reprezentují národ a chrání ho. Nemůže se stát, že nadávají lidem za své chyby. Nemůže se stát, že v době pandemie nadávají  vědcům či starostům. A už vůbec se nemůže stát, aby lidem nadávali do opic a "múdrosráčů".My dnes na Slovensku nečelíme klasických sporům levice a pravice či liberalismu a konzervatismu. Čelíme dvěma světům z hlediska elementární osobnostní výbavy: jednak státníci jako Robert Fico, na druhé straně křupani  jako Igor Matovič.

Když se podívám do světa, vidím státníky - a teď neřeším, jestli jsou levičáci nebo pravičáci. Státníkem je Vladimír Putin - dnes to znovu potvrdil. Státník je čínský prezident Si Tin-pching - má autoritu a spojuje národ.

Státníkem je Miloš Zeman nebo Sebastian Kurz. A opakuji - nejde o to, zda nutně souhlasíte s jejich politikou. Jde o to, jestli se dokážou chovat jako moudří a prozíraví vůdci, nebo se jen předvádět jako teenageři.

Bohužel v čele Slovenska nestojí státníci, ale křupani. Matovič, Sulík, Kollár, Remišová - nikdo z nich nedorostl na funkci. Jsou intelektuálně neduživí, morálně zdegenerovaní a psychicky vyprázdnění. A táhnou dolu celé Slovensko.

Dnes společně s Robertem Ficem a Jurem Blanárem v Parlamentu představíme jednoduchý návrh - chceme od tří nejvyšších ústavních činitelů, aby se alespoň jednou v životě chovali jako státníci, předstoupili před národ a slušně vysvětlili, co plánují udělat, aby ukončili tento chaos...

Nic víc nechceme. Jen záblesk zdravého rozumu. Uvědomme si jedno: mít tak na čele Slovenska v těchto chvílích osobnost kalibru Vladimíra Putina, nemuselo zemřít 9 tisíc lidí. Ano, na lídrech záleží.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)