Svátek má: Ivana

Zprávy

Velikost textu:

Údajná Macronova ruská ruleta

Údajná Macronova ruská ruleta

Emmanuel Macron nikdy nebyl tak sebevědomý jako nyní a myslí si, že může uspět tam, kde selhala Angela Merkelová, Barack Obama a další, a to tím, že se Vladimir Putin stane partnerem Evropy v rámci bezpečnosti.

Emmanuel Macron, francouzský prezident
17. února 2020 - 07:20

Macron se chopil jedné z největších geopolitických výzev, kterým čelí evropské demokracie - jak se vypořádat se svým velkým, jaderně vyzbrojeným sousedem, který se v posledních letech stal agresivnějším, vedl válku na Ukrajině a připojil Krym, snaží se zavraždit odpůrce své politiky na evropské půdě a provádět kybernetické útoky na západní cíle.

Macronův svůj přístup k Rusku, který v posledních týdnech opakovaně obhajoval, je součástí ještě většího posunu, kterého se francouzský prezident snaží dosáhnout - posunutí Evropy od závislosti na Spojených státech, aby se evropský kontinent stal strategičtějším, autonomním a mohl se sám rozhodovatí o vlastní bezpečnosti.

Pro mnoho vlád a ruské odborníky je Macronova politika jak naivní, tak nebezpečná, což nese dvojí riziko: rozdělování Západu a povzbuzování špatného chování Moskvy. Mnozí se obávají, že mladý francouzský prezident bude lehce "obalamucen" šikovným ruským protějškem, bývalým sovětským zpravodajským důstojníkem, který je u moci už dvě dekády.

„Myslet si, že Putina bude svádět tímto dialogem, je docela naivní, myslím, že prezident Macron, který je velmi svůdný, přeceňuje svou sílu svádění,“ uvedla Agnieszka Holland, polská filmařka nominovaná na Oscara, která vyrostla za komunismu řízeného Sovětským Svazem a zúčastnila se večeře pořádané francouzským prezidentem pro malou skupinu intelektuálů, když minulý týden navštívil Varšavu.

„Hlavním cílem mého přístupu k Rusku je zlepšení podmínek kolektivní bezpečnosti a stability Evropy. Tento proces bude trvat mnoho let,“ zdůvodňuje svůj návrh Emmanuel Macron, francouzský prezidentFrancouzští představitelé tvrdí, že důvody, proč se snaží navázat nový vztah s Ruskem, jsou zjevné. Aliance a dohody, které zajišťují evropskou bezpečnost, jsou pod velkým tlakem. Spojené státy jsou nyní považovány za nespolehlivějšího partnera a méně zaměřené na Evropu. Dohody o kontrole zbraní z období studené války, jako je Smlouva o jaderných silách (INF), se rozpadají.


Macron tvrdí, že Evropa by se měla ujmout vedení při budování nové bezpečnostní architektury - a to znamená zapojit i Rusko. Také opatrně prohlásil, že Evropa by se neměla spoléhat na to, že Washington bude mít na srdci nejlepší zájmy kontinentu.

„Kdo dnes trpí ekonomickými sankcemi, zmrazenými konflikty, nemožností stabilizovat architekturu důvěry v Evropě, přeci Evropané? Ne ti, kteří žijí na druhé straně světa a tlačí nás, abychom pokračovali dosavadním směrem dále, “ přitvrzuje Emmanuel Macron.

Francouzští představitelé také tvrdí, že Macronova politika, kterou uplatňoval od prvních dnů svého prezidentství před téměř třemi lety, je méně kontroverzn a prosazuje jenotnou evropskou agendu s tím, že evropští představitelé musí mluvit s Ruskem.

„Nevím o žádném partnerovi, ani o polských nebo pobaltských státech, který by popíral nutnost jednat s Rusy o bezpečnostních podmínkách na kontinentu," uvedl francouzský diplomatický úředník na vysoké úrovni zapojený do ruské politiky.


(rp,prvnizpravy.cz,politico,foto:arch.)