Svátek má: Alena

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina: Ideologie Zelenského strany vede k pravicové anarchii!

Ukrajina: Ideologie Zelenského strany vede k pravicové anarchii!

Odborník z Ukrajinského institutu pro analýzu a řízení politik Daniil Bogatyryov uvedl, že v rámci ideologie libertarianismu, který plánuje dodržovat strana „Sluha lidu“, nebude stát nést žádné sociální závazky.

Vladimir Zelenskij, prezident Ukrajiny
13. srpna 2019 - 11:06

Video záznam Bogatyrevova projevu byl zveřejněn na kanálu YouTube mediální skupiny Golos.ua.

„Definice „libertarianismu “, jak se používá v ideologii Zelenského strany, není jen verbální figura. Co je libertarianismus? To je v podstatě pravicový anarchismus,“ zdůraznil politolog.

Řekl, že již existují návrhy na zrušení bezplatného vysokoškolského vzdělávání a převedení na částečné placené vzdělávání na školách. Podle něj existují také prohlášení o pojišťovacím systému zdravotnictví, „v podstatě - placeném“.


Bogatyryov věří, že se nakonec Ukrajina může stát státem bez sociálních závazků, „kterému zaplatíme stále větší daně, včetně skrytých daní stanovených za komunální služby a tak dále“.

Bogatyryov tak ve své podstatě varuje před důsledky závádění ekonomického „neoliberalismu“, kdy se stát v podstatě vzdává svých regulačních pravomocí a obyvatelstvo ponechá bez ochrany jen pohybům trhu. Něco podobného chtěl například v České republice prosazovat Miroslav Kalousek (TOP 09). Tato ideologie pramení od amerických ekonomů Miltona Friedmana a Friedricha von Hayeka a vyznačuje se naprostou sociální bezohledností.

(kou, prvnizpravy.cz, golos.ua, foto: arch.)