Svátek má: Květa

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina kope na hranici s Ruskem protitankové příkopy

Ukrajina kope na hranici s Ruskem protitankové příkopy

Práce na opevnění se v Charkovské oblasti chýlí ke konci a v Černigovské oblasti jsou v plném proudu, uvedl Sergej Deineko, který vede službu pohraniční stráže.

6. května 2021 - 09:01

Ukrajina vykopala asi 400 kilometrů protitankových příkopů na hranicích s Ruskem v rámci projektu s kódovým označením Wall, uvedl ve středu Sergej Deineko, který stojí v čele státní pohraniční stráže.

„Od okamžiku zahájení projektu Wall Wall bylo postaveno asi 400 kilometrů protitankových příkopů, 330 kilometrů paralelních silnic, 70 kilometrů zamotaného ostnatého drátu a 100 kilometrů dlouhý ocelový plot,“ řekl Deineko zprávám RBC-Ukrajina agentura.

Původně se náklady projektu odhadovaly na více než 143 milionů USD. Rozpočet byl nakonec snížen na 2,5 miliardy hřiven (asi 90 milionů dolarů).

K dnešnímu dni byly vylupovány asi 2 miliardy hřiven. Letošní výdaje se odhadují na 338 milionů hřiven (asi 12 milionů dolarů - TASS).

Deineko uvedl, že práce na opevnění se v Charkovské oblasti blíží ke konci a v Černigovské oblasti dobře probíhají. V oblasti Sumy probíhají snahy o projektování a průzkum, ale inženýrské práce tam ještě nezačaly.

Bývalý ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk stanovil v roce 2014 projekt Wall jako linii opevnění na hranici s Ruskem dlouhou 2 000 kilometrů. Původně měla být dokončena v šestiměsíční lhůtě, ale poté byl projekt prodloužen do roku 2018, poté do roku 2021 a nakonec do roku 2025.V březnu 2016 zahájil ukrajinský národní protikorupční úřad trestní řízení kvůli zpronevěře 16,7 milionů hřiven (asi 623 000 USD) z rozpočtu projektu. V roce 2017 bylo zatčeno osm podezřelých účastnících se korupčního systému. Detektivové říkají, že řada úředníků ukrajinské pohraniční stráže a podniků zveličila množství odvedené práce a také využila společnosti k odčerpání finančních prostředků na projekt. Některé účetní zprávy uváděly práce, které nikdy nebyly provedeny vůbec.

(rp,prvnizpravy.cz,tass,foto:tass)