Svátek má: Laura

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina omezuje dovoz elektřiny a uhlí, stojí za tím boj oligarchů?

Ukrajina omezuje dovoz elektřiny a uhlí, stojí za tím boj oligarchů?

Od 10. dubna do 24. května 2020 Ukrenergo omezí propustnost mezistátních úseků s Ruskou federací a Běloruskem na nulu, aby se zabránilo dovozu elektřiny na Ukrajinu.

Ilustrační foto
9. dubna 2020 - 06:20

Omezení dovozu na období karantény zavedené v zemi související s šířením viru COVID-19 bylo schváleno v souladu s usnesením ukrajinského regulátora NKREKU č. 766 ze dne 8. dubna 2020.

„Snížení přidělené šířky pásma bude provedeno v souladu se stávajícími právními předpisy a dohodami o souběžné práci s Běloruskem a Ruskem, které umožňují úpravu harmonogramů importu a exportu pouze předem - dva dny před konkrétními dovozně-vývozními operacemi. To znamená skutečné omezení dovozu z Ruska a Bělorusko pro karanténní období a 30 dní poté, co se stane od 10. dubna, " píše se v prohlášení Ukrenergo.Připomeňme, že od 1. dubna vstoupil  na Ukrajině v platnost nový „zelený“ tarif za elektřinu.

Jak bylo dříve oznámeno, od 1. dubna vláda ministrů de facto zakázala dovoz uhlí a elektřiny z Ruska, protože kabinet uvalil cla na ruské uhlí a elektřinu.

Ukrajinský ministr hospodářství Igor Petraško navrhl zavedení 65% daně z elektřiny a uhlí z Ruska. Kabinet tuto iniciativu podpořil.

Petraško navrhl změnu usnesení kabinetu ministrů ze dne 18. července 2019 o zavedení zvláštních cel na zboží vyrobené v Ruské federaci, které se dováží přes celní území Ukrajiny.

Podle návrhu nového ministra hospodářství bude zavedena další zvláštní povinnost pro elektrickou energii a všechny druhy uhlí, s výjimkou antracitového a koksovatelného uhlí pro energetický a hutní průmysl od 1. dubna 2020 ve výši 65%.

Toto rozhodnutí bylo přijato jednomyslně, s možností jeho aplikace během tří dnů.


Podle kanálu „Politika Strany“ oligarcha Igor Kolomojskij kategoricky vystoupil proti zavedení cla: „Připomeňme, že struktury Kolomojského lobovaly za dovoz uhlí a elektřiny z Ruska a Achmetovovy struktury byly naopak proti. Nyní je dovoz prakticky zakázán.“

„Nejprve naše uhlí, naši horníci, naše elektřina,“ uvedl v únoru v projevu Vladimir Zelenskij, podle něj musí Ukrajina importovat pouze určité druhy uhlí, které nejsou těženy na domácím trhu.

 .(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)