Svátek má: Bořek

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina přišla o desítky miliard dolarů ztrátou obchodu s Ruskem!

Ukrajina přišla o desítky miliard dolarů ztrátou obchodu s Ruskem!

Poslanec Nejvyšší rady Ukrajiny Vadim Novinskij ve vysílání televize kanálu „Naš" řekl, že země za posledních pět let přišla zhruba o 80 miliard dolarů snížením obchodu s Ruskem.

Ilustrační foto
19. května 2019 - 11:05

Zdůraznil, že v zájmu návratu ekonomiky Ukrajiny na úroveň roku 2013 by země potřebovala nejméně 35 let, a přitom hlavní podmínkou označil obnovení vztahů s Ruskem.

„Aby bylo možné dosáhnout reálného růstu HDP a vrátit se alespoň k tomu, co bylo v roce 2013, tempem, o kterém nám současná vláda hovoří, musí uplynout 35 let. V posledních pěti letech jsme ztratili asi 75-80 miliard dolarů na vývozu do Ruska. Naše podniky, které byly zaměřeny na ruský trh a trh zemí SNS, prostě nyní stojí,“ zdůraznil Novinskij.

Ukrajinský poslanec také zdůraznil, že prioritním cílem prezidenta Zelenského by mělo být ukončení vnitroukrajinského konfliktu v Donbasu, který pomůže sjednotit společnost a zajistit růst HDP.


Zároveň dodal, že Ukrajina bude muset jít na kompromisy s Ruskem, protože díky němu se země bude moci rozvíjet.

„To je náš soused a neexistuje způsob někam odejít. Po staletí bude náš soused. Musíme žít v dobrých vztazích se sousedem - jen špatný vlastník žije v neustálém sporu se sousedem. Dobrý majitel je přítel souseda," dodal poslanec.

Vztahy mezi Moskvou a Kyjevem se od roku 2014 na pozadí situace v Donbasu neustíle zhoršují. Navíc Ukrajina pod vedením „majdanských“ ultranacionalistů neustále omezuje nejen dopravní spojení s Ruskem, ale také obchod formou sankcí. Po delší době se Moskva rozhodla, že na sankce recipročně odpoví.

(kou, prvnizptavy.cz, tvnaš, foto: arch.)