Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina: Rusko je také zodpovědné za sestřelení našeho letadla v Íránu

Ukrajina: Rusko je také zodpovědné za sestřelení našeho letadla v Íránu

Odpovědnost za sestřelení ukrajinského letadla poblíž Teheránu by měla nést nejen íránská armáda, ale také dodavatel raket pro jejich systémy protivzdušné obrany, řekl ukrajinský velvyslanec v USA.

Vladimir Jelčenko, ukrajinský velvyslanec
15. ledna 2020 - 09:01

„Mluvíme o dvou částech odpovědnosti, dvou složkách: první je odpovědností těch, kteří dali rozkaz, kteří vypálili tuto raketu, a odpovědnost možná i těch, kteří tyto střely dodali.  Druhou částí je odpovědnost Íránu jako státu, mezinárodní právní odpovědnost, “uvedl Vladimir Jelčenko, ukrajinský velvyslanec.

Jelčenko také poznamenal, že v případě havárie letadla je „další ruská stopa“ ve formě protiletadlového komplexu „Tor“. "Vzhledem k tomu je nutné" mluvit o určité mezinárodní odpovědnosti, "řekl diplomat.

Před tím bývalý tajemník Rady bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksandr Turčynov vyzval k potrestání Ruska za sestřelený Boeing 737-800 v Íránu. Podle jeho názoru se Moskva mohla podílet na přípravě katastrofy.


„Toto je druhý Boeing s cestujícími, který byl nedávno zničen ruskou raketou," řekl. Později v Moskvě byl jeho výrok popsán jako „diagnóza“.


Ukrajinské dopravní letadlo, ve kterém bylo na palubě 176 osob, havarovalo krátce poté, co ráno 8. ledna opustilo letiště Teherán. Pentagon řekl, že letadlo mohlo být sestřeleno ze systému protivzdušné obrany Tor-M1 íránské armády. 10. ledna Teherán oficiálně připustil, že kvůli „lidskému faktoru“ omylem sestřelili letadlo. Odpovědnost převzal sbor islámských revolučních gard (IRGC).

(rp,prvnizpravy.cz,lenta,foto:arch.)