Svátek má: Ludvík

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina se poprvé zúčastní zasedání Výboru pro vyzbrojování NATO

Ukrajina se poprvé zúčastní zasedání Výboru pro vyzbrojování NATO

Ukrajina se poprvé zúčastní jednání výboru pro vyzbrojování Severoatlantické rady NATO - Konference národních ředitelů pro vyzbrojování.

Ilustrační foto
26. října 2021 - 06:20

O akci informovala tisková služba ukrajinského ministerstva obrany s odkazem na slova náměstka ministra obrany Oleksandra Nosova v pondělí 25. října.

Náměstek ministra obrany Nosov bude zastupovat Ukrajinu během konference v sídle NATO. Alexander Nosov řekl, že 26. října, se v Bruselu za předsednictví generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga uskuteční zasedání Nejvyššího poradního výboru pro vyzbrojování Severoatlantické rady NATO - Konference národních ředitelů pro vyzbrojování. Poprvé za více než půl století činnosti Výboru byl zástupce Ukrajiny přizván k účasti na otázkách, které byly dříve výhradní výsadou členských států NATO.


Ukrajina se podle úředníka účastnila jednání konference již dříve, ale zatím poprvé jde o otázky spojené s výlučnou výsadou členských států NATO - zejména o inovace ve vojensko-technické sféře, transformaci ve spolupráci s vědou a obranně-průmyslovým komplexem a dosažení optimální rovnováhy mezi vojenskými potřebami a rozpočtovými schopnostmi.

Náměstek ministra obrany poznamenal, že Konference národních ředitelů pro vyzbrojování Aliance se bude konat ihned poté, co ministři obrany NATO minulý týden schválili nový plán obrany Aliance během konfliktů a krizí.

Nosov má také v Bruselu mít bilaterální jednání s národními řediteli pro vyzbrojování členských států NATO.

Konference národních ředitelů pro vyzbrojování (CNAD) je od roku 1996 nejvyšším poradním výborem Aliance pro vyzbrojování. Koordinuje provádění politiky NATO v oblasti vývoje zbraní a vojenského materiálu.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)