Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina: Zprávy o zločinech OUN-UPA, to je jen sovětská propaganda

Ukrajina: Zprávy o zločinech OUN-UPA, to je jen sovětská propaganda

Ukrajinské ministerstvo zahraničí odmítá obvinění izraelského ministerstva zahraničních věcí, které odsuzuje oslavování nacionalistů odpovědných za zločiny proti Židům.

Dobrovolnický prapor Azov s fašistickými symboly
15. ledna 2020 - 03:20

Ministerstvo zahraničí prohlásilo, že „obnovení historické spravedlnosti“ vůči těm, kteří „bojovali za nezávislost Ukrajiny“, bude pro ukrajinské orgány stále prioritou.

Ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí vydalo v úterý prohlášení, ve kterém bylo uvedeno, že Ukrajina důrazně odsuzuje všechny formy nesnášenlivosti a antisemitismu a že úřady na všech úrovních vyvíjejí úsilí v boji proti těmto jevům.

„Zachování historické paměti holocaustu na Ukrajině, obnovení historické spravedlnosti, pro ty, kteří bojovali za nezávislost naší země a jejichž historická úloha byla zneuctěna propagandistickým strojem SSSR, bude i nadále důležitým směrem ukrajinské státní politiky," uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí.

Ukrajinská diplomacie zdůraznila, že „civilizované národy by měly být založeny na principu cti všech padlých a diskuse v této oblasti by měly být vedeny na úrovni historiků a odborníků, nikoli politiků“.

To byla ukrajinská reakce na prohlášení izraelského ministerstva zahraničních věcí, které v kontextu kultu OUN-UPA na Ukrajině uvedlo, že „oslavování antisemitů a židovských vrahů není vnitřní záležitostí žádného státu“. Izraelští diplomaté odsoudili tento jev.

Bojujte s propagandou

Výměna prohlášení mezi izraelským a ukrajinským ministerstvem zahraničí začala 2. ledna tohoto roku dopisem od polských a izraelských velvyslanců na Ukrajině.

Velvyslanci uvedli že „s velkým znepokojením a smutkem“ pozorují oslavy historických postav a událostí, které „by měly být jednou provždy odsouzeny“, podporované ukrajinskými úřady na různých úrovních. Mezi nimi jsou aktivisté OUN-UPA, včetně Stepana Bandery.


Ukrajinská diplomacie zpočátku odpověděla na tento dopis ústy mluvčí ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny, podle které Ukrajina sama určuje a připomíná své hrdiny. Mluvčí zde navrhla, že toto prohlášení velvyslanců je v  ruském zájmu.

Ukrajinský velvyslanec v Izraeli později izraelskému ministerstvu zahraničních věcí řekl, také v souvislosti s oslavováním OUN-UPA, že „oživení a zachování národní paměti“ je jednou z hlavních politických priorit ukrajinského státu. Předchozí den bylo ze stejného důvodu na ukrajinské ministerstvo zahraničí předvolán polský velvyslanec v Kyjevě Bartosz Cichockiu.

V dnešním prohlášení ukrajinského ministerstva zahraničních věcí se píše o „dehonestaci “ ukrajinských aktivistů ze strany SSSR a v souladu s rozšířenou vírou některých Ukrajinců, že zprávy o zločinech OUN-UPA jsou vynálezem sovětské propagandy.

Polští historici odhadují, že na ukrajinské Volyňi a Haliči bylo povražděno (1943-1945), jednotkami UPA až 100,000 polských civilistů, dalších půl milionu Poláků z oblasti uprchlo. Některé variace mučení a úmrtí byly velmi sadistické, podobné těm německého gestapa. Polští historici napočítali 135 různých sadistických metod zabíjení. Většina z obětí byly ženy a děti. UPA brutálně vyháněla Poláky, Rusy, Čechy a Židy z Ukrajiny, přičemž údajně zahynulo až sto padesát tisíc lidí. Její partyzánský boj trval v některých oblastech až do počátku 50. let..

(rp,prvnizpravy.cz,kresy,foto:arch.)