Svátek má: Blažena

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina zvyšuje ceny plynu pro obyvatelstvo - trest za Zelenského!

Ukrajina zvyšuje ceny plynu pro obyvatelstvo - trest za Zelenského!

Naftogaz Ukrajiny zvýší v červnu poplatky za plyn pro Ukrajince o 4,6%. Zábavné je, že v předvečer druhého kola prezidentských voleb v zemi byla cena snížena o přibližně stejnou úroveň.

Ilustrační foto
15. května 2019 - 11:05

Podle analytiků je současný nárůst poplatků dalším krokem úřadů v Kyjevě, které by na žádost MMF měly nakonec zvýšit sazby o více než 20%. Podle odborníků ale Kyjev používá ceny plynu také jako nástroj k dosažení politických cílů: nejprve chtěl ukrajinský prezident Petro Porošenko získat hlasy voličů a snížil sazby za modré palivo, a nyní se snaží nastavit obyvatelstvo proti nově zvolenému ukrajinskému vůdci Vladimiru Zelenskému.

Státní podnik Ukrajiny „Naftogaz“ v příštím měsíci zvýší sazby zemního plynu pro obyvatelstvo o 4,6%. Uvedly to „Ukrajinské zprávy" s odkazem na doplněk k nákupu a prodeji plynu, jehož kopie je v dispozici vydavatele. Je třeba poznamenat, že v důsledku toho se cena modrého paliva zvýší o 380 hřiven (14,5 dolarů) a dosáhne 8 627 hřiven (328 dolarů) za tisíc krychlových metrů.

Ve stejné době, jen před měsícem, v dubnu, byla sazba snížena o 300 hřiven (11,45 dolarů) za tisíc krychlových metrů. Odpovídající rozhodnutí o snížení ceny pro obyvatelstvo od 1. května oznámil „Naftogaz" v předvečer druhého kola prezidentských voleb v roce 2019. Ovšem snížení ceny nevydrželo ani měcí!

Podle analytiků může být příští nárůst sazeb za plyn pro obyvatelstvo zapříčiněn nadcházející návštěvou mise MMF na Ukrajině. Zástupci Mezinárodního měnového fondu přijedou na Ukrajinu 21. května.

Podle zdroje RT ve vládní straně „Lidová fronta", by od příštího roku Ukrajina měla vyrovnat ceny plynu pro obyvatelstvo a průmyslové odvětví.

„To je slib, který dala ukrajinská vláda MMF. Tarify by měly být zvýšeny o dalších 20%, a vláda se zřejmě rozhodla postupovat postupně. Každému je jasné, že bez západních půjček nemůže země přežít. Proto jsme se opět museli obrátit na „plynový problém“," řekl mluvčí „Lidové fronty“.


Tento názor sdílí i Vladimír Olenčenko, pracovník Centra pro evropská studia na Institutu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů Ruské akademie věd.

„MMF předložil řadu požadavků, včetně vyrovnávání cen. Kyjev nejen ukázal dobrou náladu a disciplínu - záleží na Mezinárodním měnovém fondu, zda Ukrajina obdrží další tranši nebo ne,“ uvedl odborník v rozhovoru s RT.

Připomeňme, že na podzim roku 2018 se ukrajinská vláda rozhodla zvýšit ceny plynu pro obyvatele země o 23,5%, aby splnila závazky vůči Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Ukrajinský premiér Vladimir Grojsman pak řekl, že pokud by orgány Kyjeva neučinily takový krok, spolupráce s mezinárodními finančními organizacemi by byla ukončena. Poznamenal také, že by to mohlo vést k bankrotu. Jako jakousi „náplast“ Grojsman tvrdil, že MMF původně trval na zvýšení cen o 60%.

Jak upozornil  na portálu Ukraine.ru Valentin Zemljanskij, odborník na trh s energií, poté, co Porošenko přišel k moci, ceny plynu ve skutečnosti vzrostly o tisíc procent. V květnu 2019 cena dosáhla 8247 hřiven za tisíc  krychlových metrů. Pro srovnání: měsíc předtím, než se Petro Porošenko stal prezidentem Ukrajiny, kabinet doporučil Národní komisi pro energetiku zvýšit ceny plynu pro obyvatelstvo v průměru o 73%: až na 1,2-4 tisíc hřiven za tisíc metrů krychlových.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)