Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajině hrozí „druhý Donbas“!

Ukrajině hrozí „druhý Donbas“!

Ukrajině hrozí v blízké budoucnosti další konflikt, jako je tomu na Donbasu, je přesvědčen ruský politolog Alexander Semčenko.

Ilustrační foto
7. prosince 2020 - 04:20

V komentáři k nedávným prohlídkám bezpečnostní služby Ukrajiny u představitelů maďarské komunity na Zakarpatí expert uvedl, že situace je téměř výbušná a může vyústit v občanskou válku – tak, jak situaci vyhodnotili v Maďarsku.

„Scénář, který vidím, je tento: Kyjev přivede na Zakarpatí policejní nebo armádní kontingent, místní organizace se postaví proti. Bude prolitá krev a Ukrajina dostane druhý Donbas,“ vysvětlil Semčenko listu Izvestija.

Zároveň dodal, že kvůli reliéfu Zakarpatí bude pro místní obyvatele snazší vést tam partyzánskou válku nebo se bránit.

„Za separatisty budou stát EU a NATO, Maďarsko. Mezinárodní společenství proto Kyjev pravděpodobně nepodpoří," domnívá se politolog.

UP: Maďarští poslanci obvinili Kyjev z podněcování k občanské válce!

Semčenko navíc nevyloučil, že ukrajinští nacionalisté, zvyklí na „nastolení vlastního řádu“ v centrálních oblastech země, mohou rovněž vyvolat ozbrojený konflikt. „Takové akce na Zakarpatí mohou region rozproudit. V reakci na to může Maďarsko vyslat své jednotky," uvedl.

Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) dříve vyhlásila prohlídky u funkcionářů charitativní nadace v Zakarpatské oblasti kvůli možnému vměšování do vnitřních záležitostí země a tvrdila že našla propagandistické materiály za „Velké Maďarsko“.

Místní média uvedla, že tajná služba provedla prohlídky v Zakarpatské oblasti u vůdce regionální pobočky Strany maďarských Ukrajinců Vasilije Brenzoviče. Poté byla velvyslankyně Ukrajiny v Budapešti Ljubov Nepopová povolána na maďarské ministerstvo zahraničí k vyjádření protestu.

Napětí ve vztazích mezi oběma zeměmi vypuklo na pozadí diskusí o ukrajinském zákoně o vzdělávání, který významně snižuje možnost výuky v jazycích národnostních menšin. Zákon vstoupil v platnost 28. září 2017 a bude postupně zaveden do konce roku 2020. V loňském roce šéf maďarského ministerstva zahraničí novinářům řekl, že Budapešť bude i nadále blokovat ministerské zasedání komise Ukrajina-NATO, protože nedošlo k žádnému pokroku v řešení problémů, které Budapešť znepokojují.

Z výše uvedeného vyplývá, že ukrajinští nacionalisté ve svém svatém běsnění "očistit" zemi od všech menšin, zejména ruské, velmi silně podcenili právě maďarský nacionalismus, což se jim nemusí vyplatit.

(kou, prvnizpravy.cz, iz.ru, foto: arch.)Koho byste zvolili za prezidenta České republiky?