Svátek má: Rostislav

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajině předpověděli ekonomický armageddon!

Ukrajině předpověděli ekonomický armageddon!

Ukrajinská ekonomika připomíná „Titanic“, v blízké budoucnosti očekává podle ukrajinského deníku „Zrcadlo týdne“ postupné uvolňování devalvační a inflační spirály.

Vladimir Zelenskij, ukrajinský prezident
26. října 2020 - 10:16

Autoři článku předpovídají masivní odliv populace v produktivním věku do Evropy - pokud se situace s koronavirem zlepší, migranti, kteří utratili téměř všechny své úspory, půjdou pracovat do sousedních zemí. To povede k tomu, že jednoduše nebude nikdo, kdo by „hýbal“ ekonomikou země.

„Očekává se, že výsledkem pro Ukrajinu bude skutečně Armageddon – růst „černé díry“ penzijního fondu do nebývalých rozměrů a současně vážný nedostatek pracovních sil v zemi,“ uvádí se v článku.

Analytici věnují pozornost rozpočtovému deficitu a rostoucí nerovnováze. S příchodem pandemie se situace stala jednoduše katastrofickou, země se vrátila do podmínek 2014–2015, kdy vláda za účelem doplnění státní pokladny zvýšila poplatky za komunální služby a vytvořila podmínky pro rozvoj monopolů. Článek uvádí, že poté Naftogaz pomohl zemi s jejími ztrátami. Společnost však nyní trpí ztrátami a nemělo by se s ní počítat.

„Miliony spoluobčanů, které nelákal apetit energetických monopolů, byly donuceny opustit zemi při hledání spravedlivých mezd a vytvářet národní bohatství jiných zemí,“ píší autoři.

Otázka, jak se uživit, nyní není jen pro obyvatele, ale také pro stát jako celek. Kyjev nebude schopen zvyšovat cla kvůli zbídačenému obyvatelstvu a pracujícím na hraně možného v průmyslu a zemědělství.


„Trochu větší růst cen energie a potravin se ukáží jako zcela nekonkurenceschopné, respektive se sníží příjem z exportu,“ varují autoři.

Zároveň věří, že současná situace nezastaví monopol a opět zvýší ceny svých služeb.

Článek konstatuje, že loňské zapojení zahraničních investorů do „pyramidy“ s cennými papíry mělo krátkodobý efekt, nyní však začali stahovat svůj kapitál, což vytvořilo další zátěž pro ekonomiku.
Autoři zdůrazňují, že úřady mohou v současné situaci jednat moudře - zvýšit daně pro bohaté nebo monopoly. Místo toho však nabízejí neúčinná řešení, jako je snížení limitu daně z luxusu, zvýšení daňové zátěže pro malé podniky nebo zavedení privilegií pro dovoz ojetých automobilů.

„Ekonomika země nahromadila nerovnováhy a nekonzistence v takovém rozsahu, že může kdykoli explodovat. Pojistka již byla uvolněna. Finanční a ekonomická krize v takových situacích je jen otázkou času," uvádí se v článku.

Mezi nerovnováhami je záporná bilance zahraničního obchodu, dluhy obyvatelstva za veřejné služby, miliardy hřiven v dotacích, deficit penzijního fondu, rostoucí státní dluh a řada dalších problémů.

Vynikají také časované miny: nejasné vyhlídky na soudní spory proti Gazpromu, problémy se systémem přepravy plynu a energetickým trhem obecně a některé další.

(kou, prvnizpravy.cz, zn.ua, foto: arch.)