Svátek má: Lumír

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinské úřady snížily věk pro odvod do armády o dva roky!

Ukrajinské úřady snížily věk pro odvod do armády o dva roky!

Ukrajinské úřady snížily věk odvodu v ozbrojených silách země o dva roky, z 20 na 18 let. Vyplývá to z vyhlášky ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského na prezidentově stránce.

Ilustrační foto
17. ledna 2020 - 11:04

Je přitom zjevné, že se jedná o reakci na nezájem ukrajinské mládeže o službu v armádě a jejich obavy o život při možném nasazení do občanské války v Donbasu.

„Vyžadovat vojenskou službu vhodných ze zdravotních důvodů občanů Ukrajiny, kteří jsou ve věku 18 let ke dni odeslání vojenským jednotkám, a pro starší osoby, které nedosáhly věku 27 let a nemají nárok na propuštění nebo odložení z vojenské služby, pro vojenskou službu,“ uvádí se v textu vyhlášky.

Od roku 2015 byli muži ve věku od 20 do 27 let odváděni do ozbrojených sil. Před tím byli na Ukrajině odváděni od 18 let.

Na Ukrajině rozhořčeně: Zrádné iluze o „nejmocnější armádě v Evropě"!

Jak uvádí ukrajinská publikace „Strana.ua“, byla v roce 2018 podzimní výzva označena za nejhorší v historii. V Kyjevě na ni reagovalo pouze 8% z plánovaného počtu mladých lidí. Podle komentátorů publikace byly potíže s odvody jednou z příčin, proč ukrajinská armáda obhajovala snížení návrhu věku, protože mnoho mladých lidí stačí odjet, zejména do zahraničí, nebo jít na vysokou školu.

Nejvyšší rada ve čtvrtek přijala zákon o vzdělávání, podle kterého se délka školní docházky prodlužuje z 11 na 12 let. Ukrajinci tak budou do armády odvezeni ihned po ukončení studia, poznamenala „Strana.ua“.

(kou, prvnizpravy.cz, president.gov.ua, strana.ua, foto: arch.)