Svátek má: Zita

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský exdiplomat vyzval k přeměně LLR a DLR na „neorané pole“!

Ukrajinský exdiplomat vyzval k přeměně LLR a DLR na „neorané pole“!

Bývalý zástupce Ukrajiny v pracovní podskupině pro politické otázky Trilaterální kontaktní skupiny v Minsku, Roman Bessmertnyj, na televizi Obozrevatel uvedl, že LLR a DLR by se měly změnit na „neorané pole“.

Ilustrační foto
17. listopadu 2019 - 04:20

Podle „konstruktivních nápadů“ exdiplomata musí Kyjev přemístit své příznivce z území „okupovaných“ území a připravit se na zdlouhavý konfliktní scénář.

„Měli jsme navrhnout program vysídlení. A pokud to nechcete, máte 25-30 let, budeme pracovat na systému vztahů. Využijeme zprostředkující zemi, protože nemůžeme obchodovat s nepřítelem. Musíme vyřešit problém s potravinami - rozhodne garantující země. Je-li třeba zajistit vodu - třeba prostřednictvím OSN, „uhlí za potraviny“ nebo „uhlí za vodu“, jako tomu bylo všude v tak složitých situacích," uvedl ukrajinský diplomat.

Podle jeho názoru existuje pouze jedna alternativa k současné situaci na východní Ukrajině - „neorané pole“, protože zmrazení konfliktu je nemožné.


 „Abyste mohli (konflikt) zmrazit, musíte mít místní, územně uzavřený konflikt, jako v Podněstří v Náhorním Karabachu,“ prohlásil Bessmertnyj.

Podle jeho názoru, protože takový scénář je v Donbasu nemožný, jedinou alternativou by byla transformace samozvaných republik na „neorané pole“.

„Stroj je zapnutý, což bude krvácet. Potřebujeme to jen pochopit. Musíme se naučit, jak s ním žít, přijmout ho, vybudovat systém práce a začít zařizovat náš život,“ uzavřel Bezsmertnyj.

„Pokud chce ukrajinská strana dosáhnout pozitivního výsledku, první věcí, kterou by měla udělat, je, aby každý, kdo je vlastencem, nabídl program přesídlení, vyzvedl je z tohoto území a navázal vztahy s těmi, kdo tam zůstali kvůli garanční zemi. Relativně vzato, vyvinout program „uhlí za jídlo“. A my musíme pochopit - je to záležitost na celá desetiletí,“ zdůraznil.

Jak diplomat poznamenal, přísliby některých ukrajinských politiků ukončit konflikt „za dva týdny“ nebo „za šest měsíců“ naznačují, že daný „člověk buď nemá pravdu, nebo nechápe, s čím se jedná.“

„Pět let probíhá válka, tisíce obětí nás rozdělují, musíme to nechat uvnitř projít a pochopit, že mluvíte s těmi, kdo zastřelili vaše příbuzné, přátele," řekl.

„Stroj je zapnutý, což bude krvácet. Potřebujeme to jen pochopit. Musíme se naučit, jak s ním žít, přijmout ho, vybudovat systém práce a začít zařizovat náš život,“ dodal Bezsmertnyj.

Jak Obozrevatel informoval Roman Bessmertnyj také tvrdil, že stažení vojáků v Donbasu probíhá podle plánu Kremlu a ukrajinské ozbrojené síly by se měly vrátit na své pozice.

(kou, prvnizpravy.cz, obozrevatel.com, foto: arch.)