Svátek má: Vratislav

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský generál předpověděl ztrátu šesti regionů

Ukrajinský generál předpověděl ztrátu šesti regionů

Bývalý šéf krymské policie, bývalý gubernátor Luhanské a Zakarpatské oblasti, generál Gennadij Moskal, uvedl, že Ukrajina může přijít o svá území.

Ilustrační foto
29. prosince 2020 - 11:06

„Projekt „Novorossija“ neskončil. Každý si myslí, že to je „všechno“. Projekt „Novorossija“ ale zahrnoval Charkovskou, Oděskou, Záporožskou, Nikolajevskou, Dněpropetrovskou a Chersonskou oblast,“ prohlásil ve vysílání internetové televize Apostrof (projekt "Novorossia" strašil Kyjev v roce 2014, kdy vzpurné regiony ruskojazyčného obyvatelstva Luhanska a Doněcka neuznaly převrat v Kyjevě. Vytvořené, ovšem nikým neuznané republiky LLR a DLR od něj následně odstoupily - pozn. red.).

Moskal připustil, že se znepokojením čte zprávy generálního štábu Ukrajiny o pohybu ruských vojsk na Krymu.

O možných územních ztrátách na Ukrajině hovořily také další veřejné a politické osobnosti. Například bývalý poslanec Nejvyšší rady Jevgenij Murajev v červenci řekl, že v případě nového puče hrozí zemi ztráta osmi regionů. Nespecifikoval však, které z nich.


Vztahy mezi Moskvou a Kyjevem se na pozadí situace na Donbasu prudce zhoršily. Ukrajinské úřady již dříve opakovaně obviňovaly Rusko ze zasahování do vnitřních záležitostí země. V lednu 2015 Nejvyšší rada přijala prohlášení, v němž se Rusko označuje za „agresora“. Rusko obvinění Kyjeva popírá a označuje je za nepřijatelné. Moskva opakovaně prohlásila, že není stranou vnitřního ukrajinského konfliktu a má zájem na tom, aby Ukrajina překonala politickou a hospodářskou krizi. Mezitím Kyjev roztáčí spirálu opatření proti používání jiných jazyků (zejména ruštiny) způsobem hraničícím nebo už za hranicí porušování mezinárodního práva.

Politolog Alexander Semčenko varoval před možností nového územního konfliktu. Podle něj se Zakarpatská oblast na západě země může stát novým horkým místem, jako je Donbas.

Rovněž se kvůli situaci maďarské menšiny v Zakarpatí vyhrotily vztahy Ukrajiny a Maďarska. Budapešť například kvůli jazykovému zákonu, který považuje za diskriminační vůči menšinám, blokuje přístupová jednání Ukrajiny a NATO.

V neposlední řadě varoval před rozpadem Ukrajiny na několik menších „oligarchických“ útvarů bývalý gubernátor Oděské oblasti Michail Saakašvili.

(kou, prvnizpravy.cz, apostrophetv, foto: arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika dodává zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
23%
Ne
transparent.gif transparent.gif
54%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
23%