Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský ministr na návštěvě v Berlíně mlžil o situaci na Donbasu

Ukrajinský ministr na návštěvě v Berlíně mlžil o situaci na Donbasu

Na tiskové konferenci v Berlíně, po setkání ministrů zahraničí Ukrajiny a Německa, zahájil ukrajinský ministr skutečnou mediální kouřovou a popírací operaci týkající se reality ohledně války na Donbasu.

Dmitrij Kuleba a Heiko Maas
4. června 2020 - 03:20

Ukrajinský ministr zahraničí Dmitrij Kuleba se snažil zakrýt odpovědnost Kyjeva za neplnění Minských dohod. Ukrajinský ministr v Berlíně jednal se svými německými kolegy o provádění Minských dohod a pokusila se získat podporu Německa ohledně nadcházejícího setkání v normandském formátu.

Na konci těchto rozhovorů Dmitrij Kuleba a jeho německý protějšek Heiko Maas uspořádali tiskovou konferenci, na níž byl konflikt na Donbasu prioritním tématem novinářů a německého ministra zahraničních věcí, který neučinil na toto téma žádné prohlášení.

Heiko Maas zdůraznil potřebu kompromisu s cílem urovnat konflikt na Donbasu a zdůraznil důležitost dodržování příměří, což je první bod Minských dohod.

„Každý souhlasí s tím, že musíme dát nový podnět k provádění rozhodnutí přijatých na summitu v normandském formátu. Dnes jsme o tom aktivně diskutovali, “uvedl německý ministr, „ pokrok při provádění rozhodnutí této schůzky vyžaduje kompromisy od všech stran," dodal.
„Jsme jednomyslně přesvědčeni, že řešení je možné pouze na základě dlouhodobého, trvalého a kontrolovaného příměří, jak je stanoveno v Minských dohodách," uvedl německý ministr zahraničních věcí, který požadoval zvýšení počet přechodů na kontaktní lince na Donbasu, jak je stanoveno ve společné tiskové zprávě z posledního setkání v normandském formátu v Paříži.

Dmitrij Kuleba prohlásil, že „Ukrajina je připravena hledat co nejširší kompromis“, ale okamžitě dodal, že by nepřekročila určité „červené linie“ týkající se „otázek národní bezpečnosti, suverenity, národní integrity “. Červené čáry s tak nejasným názvem, že mohou být zneužity k ospravedlnění neuplatňování tohoto nebo toho bodu Minských dohod (jako je například skutečnost, že volby musí proběhnout dříve, než Kyjev znovu získá kontrolu nad hranicí, nebo zahrnutí zvláštního postavení Donbasu do ukrajinské ústavy.


Ukrajinský ministr zahraničí na tiskové konferenci rovněž uvedl, že Kyjev nechce jednat přímo se zástupci  DLR a LLR (Doněckou lidovou republikou a Luhanskou lidovou republikou), jak je stanoveno v Minských dohodách. Německý ministr Heiko Maas  nepovažoval za vhodné vzít stranou svého ukrajinského kolegu, aby mu připomněl, že jde o část dohod, které Ukrajina podepsala, a musí se plnit, aby došlo k mírovému ukončení války na Donbasu!

„Potvrdili jsme naše klíčová stanoviska k nepřípustnosti přímého dialogu se zástupci tzv. DLR a LLR. V rámci kontaktní skupiny mluvíme s Ruskem, “řekl Kuleba, než Rusko obvinil z toho, že se nechce pohnout směrem ke„ konstruktivnímu urovnání a dialogu v rámci kontaktní skupiny “.


Jak již bylo několikrát zdůrazněno Rusko není signatářem Minských dohod, ale garantem těchto dohod, tak  jako je OBSE, Francie a Německo

Je jisté, že pokud Ukrajina během vyjednávání bude jednat pouze s jedním ze zprostředkovatelů, je nepravděpodobné, že by se jednání posunulo vpřed nebo že by bylo konstruktivní. Je to, jako by Kyjev mluvil pouze s OBSE a obviňoval ho z toho, že nemá konstruktivní přístup a že neplní Minské dohody! Ukrajina obviňuje dvě donbaské republiky, že jsou těmi, kdo nejvíce porušuje příměří.

Kuleba také řekl, že „seznámil  německého ministra obrany s fakty a dokumenty o tom, co se na Donbasu skutečně děje“, aby si němečtí kolegové uvědomili, že to není Doněck a Lugansk, ale mnoho ruských velitelů, kteří řídí tyto vojenské jednotky. Ukrajinská delegace zjevně dodala dokument PowerPoint s falešnou informací jako základ pro další diskusi ministrů zahraničních věcí normandského formátu, který jak Kuleba oznámil  se uskuteční brzy.

Ukrajina dělá vše pro to, aby Minskské dohody skončily v slepé uličce, aby ospravedlnila jejich neplnění.  Kyjev pokračuje v praktikování mlžení v médiích, a obviňuje  z neúspěchu ukončení války na Donbasu střídavě Rusko, DLR a LLR. Bohužel pro Ukrajinu jsou prohlášení jejích úředníků a fakta v rozporu s její špatně vytvořenou propagandou.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)