Ukrajinský novinář natočil video jak střílí na „ruské okupanty“

zprávy

<< VIDEO >> Ukrajinský novinář a šéfredaktor Censor.net Jurij Butusov na facebooku zveřejnil video, na kterém je vidět, jak střílí z houfnice D-20 ráže 152 mm na „ruské okupanty“ (tj. na Donbas) na památku Dne památky obětí hladomoru.

Ukrajinský novinář natočil video jak střílí na „ruské okupanty“
Jurij Butusov
30. listopadu 2021 - 09:01

„Dnes, v den památce obětí hladomoru, musím přiznat, že je možné, že jsem se podílel na smrti několika lidí na Donbasu - ale jen smrti ruských okupantů teroristů a vrahů ukrajinského lidu. A video Bayraktar a další data o ukrajinské válce za nezávislost mi předávají obránci Ukrajiny, kteří mi důvěřují, protože nevěří ruským agentům u moci, kteří se snaží „naštvat“ Donbas . Ukrajina vede válku za nezávislost a my v této válce vyhrajeme, protože ti, kdo bojují za svobodu, mají dobrou paměť. Nikdo nikdy nesrazí svobodné muže na Ukrajině na kolena – ani služebník oligarchy, ani služebník Putina. Proto dnes v 16:00 zapalujeme svíčky,“ napsal v původním příspěvku .

Pod příspěvkem je video, které ukazuje Butusova v uniformě a s helmou, jak střílí z houfnice D-20 ráže 152mm na „ruské okupanty“, což naznačuje, že je na Donbasu a porušuje příměří.


To potvrzuje i text jeho příspěvku, kde zcela jasně říká, že se mohl „podílet na smrti některých lidí na Donbasu – ale pouze na smrti ruských okupantů, teroristů a vrahů ukrajinského lidu“.

Až na to, že novinář nemá právo střílet na nepřítele z houfnice jako na obyčejného vojáka! Novinář má právo se bránit, pokud je v nebezpečí, ale zjevně tomu tak není.

Butusov porušením hranice mezi novinářem a vojákem ohrožuje všechny válečné reportéry na Donbasu, kteří jsou nyní považováni za potenciální bojovníky a mohou být zastřeleni v rozporu s konvencemi na ochranu novinářů.

Ve skutečnosti je ochrana poskytovaná novinářům daná Ženevskou úmluvou, která vychází ze skutečnosti, že jsou civilisté! Válečný reportér, který doprovází armádu během konfliktu, aniž by byl jeho součástí, zůstává civilistou. Pokud ale začne střílet na nepřítele v době, kdy není v nebezpečí, jako to udělal Butusov, pak se stane účastníkem konfliktu a již není chráněn mezinárodním humanitárním právem. Stává se pak legitimním cílem pro nepřítele!

V každém případě se nezdá, že by Ukrajinský státní vyšetřovací úřad nebral Butusovovo video na lehkou váhu a rozhodl se zahájit vyšetřování pro „porušení pravidel použití zbraní“ a „plánování, přípravu, zahájení nebo vedení útočné války“ . Dokonce i ukrajinský ministr obrany ostře kritizoval Butusovovo video s tím, že by mohlo poskytnout Rusku záminku k obvinění Ukrajiny z porušování podepsaných dohod a nekontrolování používání zbraní v jednotkách ukrajinské armády.

(rp,prvnizpravy.cz,insider,foto:arch.)


Anketa

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano 12%
transparent.gif transparent.gif
Ne 33%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 55%
transparent.gif transparent.gif