Svátek má: Valdemar

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský novinář: Stanné právo na Ukrajině na základě pokynů Západu!

Ukrajinský novinář: Stanné právo na Ukrajině na základě pokynů Západu!

Kyjev na pokyn Západu zkrátil časové plány a rozsah stanného práva na Ukrajině, řekl novinář a spisovatel Dmitrij Gordon na televizním kanálu NewsOne.

Dmitrij Gordon, ukrajinský novinář
4. prosince 2018 - 11:05

Podle něj předtím prezident Ukrajiny Petro Porošenko obdržel několik telefonátů od německé kancléřky Angely Merkelové a šéfa NATO Jense Stoltenberga.

V důsledku toho se Kyjev rozhodl zavést stanné právo na 30 dní namísto 60 dní, jak se již dříve zamýšlelo, a rozšířit jeho působení na celou Ukrajinu, ale na 10 regionů, vysvětlil novinář.

„Věděl jsem, že to chtěli udělat před několika měsíci, je to jeden z rezervních volebních scénářů, který ležel v týmu jednoho z prezidentských kandidátů. Ale dělat to nyní je prostě šílené," zdůraznil spisovatel. „Řekl bych víc, ale teď mám cenzuru v podobě rodiny, která mi nedovoluje říct příliš mnoho. Nu a vše, co bylo nutné, jsem řekl, a ostatní je slyšet mezi řádky,“ poznamenal.


Jak Gordon dále vysvětlil, taková opatření by byla namístě když začal konflikt v Donbasu v roce 2014 nebo když se Krym znovu spojil s Ruskem.

Úřady Ukrajiny uložily stanné právo do 26. prosince po incidentu v Černém moři, v důsledku čehož se vztahy mezi Kyjevem a Moskvou opět zhoršily. V oblastech, kde byl režim vyhlášen, projde výcvik záložníků. Rovněž vojensko-průmyslový komplex země je převeden do zvláštního provozního režimu.

Řada analytiků se domnívá, že vyhlášení stanného práva mělo vylepšit nízké hodnocení prezidenta Porošenka před březnovými volbami. Ze současných průzkumů preferencí vyplývá, že téměř nemá šanci se dostat do druhé kola voleb hlavy státy. Otázkou je, zda se provokace Ukrajiny v Kerčské úžině a následné vyhlášení stanného práva odehrály za pomoci nebo s vědomím Západu. Prohlášení ukrajinského novináře je pak velice zneklidňující.

(kou, prvnizpravy.cz, newsone.ua, foto: repro newsone)