Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský poslanec: Mohli jsme být jadernou velmocí, to by bylo vše jiné

Ukrajinský poslanec: Mohli jsme být jadernou velmocí, to by bylo vše jiné

Předseda frakce Sluha lidu David Arachamia uvedl, že hlavní chybou prvního prezidenta nezávislé Ukrajiny Leonida Kravčuka, bylo podepsání Budapešťského memoranda (se třemi zeměmi - USA, Rusko a Velká Británie).

Předseda frakce Sluha lidu David Arachamia
31. července 2021 - 09:01

Tento názor vyjádřil poslanec během rozhovoru s televizní moderátorkou Natalyou Vlaščenkovou v pořadu „Hard with Vlaschenko“ na kanálu „Ukrajina 24“.

„Kravčuk, zdá se mi, udělal fatální chybu - zbavit se jaderných zbraní podpisem nesmyslného memoranda (Budapešťské). Zdá se mi, že toto je největší chyba.. V zásadě platí, že dnes všichni dědíme tuto jednu velkou chybu, všechny ostatní chyby všech ostatních prezidentů lze jednoduše ignorovat," řekl Arachmia..

Šéf frakce také řekl, že podpis Memoranda rozhodl o osudu Ukrajiny.„Kdybychom byli jadernou velmocí, věřte mi, každý by s námi mluvil jinak, jinak by souhlasil, o něčem jiném atd. Bylo to kategorické chyba. I když do toho jdete, jděte do toho Myslím, že to bylo nutné řešit úplně jiným způsobem."

Arachamia také věří, že pokud by Ukrajina měla jaderné zbraně, mohla by „vydírat celý svět a my bychom dostali peníze za službu, jak se to v současné době děje v jiných zemích“.

Poznámka: Budapešťské memorandum je mezistátní dokument o bezpečnostních zárukách v souvislosti s přistoupením Ukrajiny ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní. Byl podepsán před 27 lety - v prosinci 1994 prezidenty Ruska, Velké Británie, USA a prezidentem Ukrajiny Leonidem Kučmou. To znamená, že se Arachamia se zmýlil - Kravčuk memorandum nepodepsal.


(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:strana.ua)