Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský poslanec navrhl, aby Kyjev „vylidnil Donbas“!

Ukrajinský poslanec navrhl, aby Kyjev „vylidnil Donbas“!

Ukrajinský poslanec ze strany „Svépomoc" Semen Semenčenko vyzval orgány Kyjeva, aby „vylidnily Donbas".

Obyvatelstvo v Donbasu je pravidelně ostřelováno
6. května 2019 - 11:04

„Nyní je třeba vytěžit všechny pracovní zdroje z okupovaných území. Je třeba důkladně přemýšlet o tom, co můžeme udělat, pokud jde o amnestie pro ty, kteří ukrajinské vojáky nezabili, nemučili je a co uděláme s těmi, kteří jsou do toho zapojeni,“ řekl v rozhovoru na kanálu YouTube s Politeka.

Podle Semenčenka na tom není nic „genocidního“ a Rusko se prý snaží dělat totéž.

Dodal, že je nutné ukázat obyvatelům, kteří opustili tato území, že je Ukrajina potřebuje. Poté, podle Semenčenka, lze uvalit sankce a tresty.

Pro ty, kteří v pátém roce války dostali ruský pas, navrhl, aby ztratili ukrajinské občanství.


Jeho výzva nezůstala na ruské straně bez odpovědi. Poslanec ruské Dumy Ruslan Balbek konstatoval, že Semenčuk je výsledkem "pětileté majdanizace Ukrajiny".

„Nic nového pod sluncem a „geniální“ myšlenky velitele praporu Semenčenka jsou pouze výkladem práce muže, kterého před 80 lety nazývali Führer. Tento evropský "génius" neviděl nic genocidního v likvidaci národů, veřejných popravách a nadřazenosti árijské rasy. Politik Semenčenko je výsledkem pětileté majdanizace Ukrajiny a to, co vidíme, je otevřený nacismus, dosahování svých cílů jakýmkoliv způsobem,"
poznamenal.

Ve skutečnosti je toho pramálo, co by obyvatele Donbasu mohlo zlákat na stranu Kyjeva. Po celou dobu, od okamžiku, kdy se ukrajinská armáda a tlupy dobrovolných praporů vrhly do trestné výpravy proti „antimajdanským“ oblastem (neuznávajícím převrat v Kyjevě), nedostávají z ukrajinské strany důchody a sociální dávky. Pravidelně jsou přerušovány nebo snižovány dodávky vody, elektřiny atd.. Obyvatelé jsou tak v mnohém závislí na humanitárních dodávkách z Ruska.

Minulý týden ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret o zjednodušeném příjmu ruských pasů obyvateli ukrajinských regionů Luhanské a Doněcké oblasti. Důvodem je situace v oblasti lidských práv v Donbasu, která podle ruského lídra už překročila všechmy hranice. V reakci na hněv úřadů v Kyjevě Putin poznamenal, že tato praxe existuje v jiných zemích: zejména v Polsku, Maďarsku a Rumunsku. Stálý zástupce Ruska v OSN Vasily Nebenzja také zdůraznil, že statisíce obyvatel LLR a DLR žádaly o ruské občanství ještě před Putinovým dekretem.

(kou, prvnizpravy.cz, youtube.com, foto: arch.)