Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský poslanec: Nevěřte Zelenskému, je mimo realitu

Ukrajinský poslanec: Nevěřte Zelenskému, je mimo realitu

Vyjádření ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského k situaci v energetice hovoří o jeho nedostatečném vnímání dění v zemi, říká Oleksej Kučerenko, poslanec Nejvyšší rady ze strany Baťkivščina.

Oleksej Kučerenko, poslanec Nejvyšší rady ze strany Baťkivščina
14. listopadu 2021 - 11:34

„Je to prostě hrůza, už je to děsivé, rozumíte... Vladimíre Alexandroviči, pokud vaši poradci doporučili takový projev, kopněte je do krku. To není projev prezidenta, který adekvátně vnímá situaci v zemi, “ uvedl poslanec v rozhovoru na TV kanálu Ukraine 24.

Podle Kučerenka se poradci ukrajinského prezidenta bojí odhalit mu pravdu o selháních v energetice. Připomněl, že 90 % kapacit TPP, které jsou ve vlastnictví státu, je na Ukrajině nečinných.

Ukrajinci zaplatí vše, co souvisí s Naftogazem, výpadkem výroby i tím, že včas neodčerpal plyn, pokračoval poslanec.

„Prosím, nevěřte, když pan Zelenskij říká... že náš plyn se bude prodávat za 7,42 nebo 7,96 hřivny. Když teprve před měsícem poslanci schválili zákon o odepsání 100 miliard UAH z minulých let kolem Naftogazu, tak to dnes dopadá na místní rozpočty... To všechno zaplatíme ty a já.

Včerejší projev prezidenta, kdy připravuje zemi a říká, že v každém případě budou vinni podnikatelé ... nebo samozřejmě budeme vše svádět na koho? Na Bělorusko a Rusko. Připravte se na tento scénář, ale bohužel vše nakonec zaplatíte vy a já,“ řekl Kučerenko.Kličko: Kyjevu hrozí postupné výpadky proudu

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko oznámil možné postupné výpadky proudu v ukrajinské metropoli, což se podle něj nestalo 20 let.

„Pokud mrazy přetrvají několik týdnů při teplotě -15 stupňů, tak pravděpodobnost postupných výpadků proudu, který se nestal 20 let, je velmi vysoká," řekl Kličko ve vysílání televize Ukraine 24.

Šéf ukrajinského hlavního města dodal, že energetická krize může vést zejména k vyšším cenám potravin. „K žádnému zvýšení tarifů v Kyjevě nedojde. Potraviny ale zdraží, což jistě ovlivní peněženky obyvatel Kyjeva," dodal Kličko.

(rp,prvnizpravy.cz,ukraine24,foto:arch.)