Svátek má: Silvie

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský poslanec: Ukrajinci byli vrženi zpět do „středověku“!

Ukrajinský poslanec: Ukrajinci byli vrženi zpět do „středověku“!

Ukrajinci byli hozeni zpět ve středověku, protože se musí vzdát plynu kvůli obrovským poplatkům a přejít na palivové dříví, rozhořčil se poslanec Nejvyšší rady a prezidentský kandidát Jurij Bojko na TV NewsOne.

Ilustrační foto
8. března 2019 - 11:06

„Vidím, jak se Ukrajinci vyrovnávají s růstem cen plynu a co jsem viděl zde (v Zakarpatí) - je typická situace pro celou zemi. Když v roce 2006 byl do vesnice zaveden plyn, bylo to dobré, byla to  civilizace, a bylo tošetrné k životnímu prostředí. A lidé si to užívali. Několik let uplynulo, začali zvyšovat cenu plynu na vytápění a dnes lidé jsou nuceni to opustit a přejít na palivové dříví," stěžoval si poslanec.

Zdůraznil, že od roku 2014, Ukrajinci nejsou schopni platit „kolosální účty" za plyn. Takže podle odhadů politika může vesničan žijící v domě o rozloze 150 metrů čtverečních odebrat zhruba 500 kubických metrů plynu, což stojí asi čtyři tisíce hřiven.

„Jak je možné zaplatit čtyři tisíce hřiven za plyn? Proto přecházejí na palivové dříví," konstatoval poslanec.


Po Majdanu v roce 2014 je ekonomika Ukrajiny v útlumu. Kyjev se pokouší provést ekonomické reformy, přičemž čerpá půjčky od MMF, což ovlivňuje životní úroveň občanů: ceny bydlení a poplatků prudce rostou, zatímco mzdy a sociální dávky zůstávají nízké.

V současné době podle oficiálních údajů dluh Ukrajinců za plyn činí 26,4 miliardy hřiven (asi 958 milionů dolarů), za vytápění a teplou vodu - 16,7 miliardy hřiven (asi 605 milionů dolarů),  za elektřinu - 4,8 miliardy ( přibližně 174 milionů dolarů).

(kou, prvnizpravy.cz, newsone.ua, foto: arch.)