Svátek má: Kamila

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský poslanec vyzval k obětem k vyřešení konfliktu v Donbasu

Ukrajinský poslanec vyzval k obětem k vyřešení konfliktu v Donbasu

Ukrajina by se měla obětovat, aby vyřešila konflikt v Donbasu, uvedl předseda výboru Nejvyšší rady pro finance, daně a celní politiku, člen prezidentovy strany „Sluha lidu“ Daniil Getmancev ve vysílání NewsOne.

Ilustrační foto
19. září 2019 - 11:06

Podle něj by Kyjev měl pokračovat v jednáních s druhou stranou, což znamená určité ústupky a druhá strana také "musí něco obětovat". Zdůraznil, že v otázce míru je zapotřebí kompromisu.

Tento přístup politiků z vládnoucí strany na Ukrajině je zcela ojedinělý. Zda se jedná o určitý vnitřní dialog uvnitř státních struktur a změnu dosavadní „nekompromisní“ a válečnické rétoriky Kyjeva, není zatím jasné.

„Neexistuje žádné vojenské řešení tohoto konfliktu. Nebudeme se ujišťovat iluzemi. Pokud už to žádáte, abyste to takto vyřešili, pak musíte udělat vše v zákopu, a ne tady," poznamenal Getmancev.


Poslanec ovšem také kritizoval myšlenku udělit Donbasu zvláštní statut, protože by to podle jeho názoru mohlo údajně vést ke kolapsu země.

„Nejsme připraveni diskutovat o věcech, které se týkají naší suverenity. Nejsme také připraveni uvažovat o změnách ukrajinské ústavy ohledně zvláštního postavení Donbasu. Jedná se o přímou federalizaci Ukrajiny, která nakonec povede k jejímu skutečnému rozpadu,“ uzavřel politik.

V dubnu 2014 ukrajinské úřady zahájily vojenskou operaci proti samozvaným republikám LLR a DLR, které vyhlásily nezávislost po převratu na Ukrajině v únoru téhož roku. Podle posledních údajů OSN se obětí konfliktu stalo asi 13 tisíc lidí.

(kou, prvnizpravy.cz, newsone.ua, foto: arch.)