Svátek má: Blanka

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský soud: Používání nacistických symbolů je legální!

Ukrajinský soud: Používání nacistických symbolů je legální!

Šestý odvolací soud v Kyjevě zrušil zákaz používání symbolů divize SS Galizien jako nacistické a dekriminalizoval tuto divizi v ukrajinské právní oblasti.

Ilustrační foto
24. září 2020 - 06:20

Soud tak vyhověl tvrzení ředitele Ústavu národní paměti Ukrajiny Antona Droboviče. Soudci při projednávání případu údajně dostávali výhružky od členů ukrajinských neonacistických organizací - zejména symbolů divize SS Galizien s poznámkou, že „všichni nepřátelé a zrádci Ukrajiny budou potrestáni“.

Divize Galizien byla zformována v roce 1943, byla zničena ve Lvovsko-sandoměřské operaci, znovu byla postavena pro boje  na Slovensku, v Jugoslávii a v Rakousku před tím, než byla přejmenována na první divizi Ukrajinské lidové armády a vzdala se západním spojencům 10. května 1945. byla koncem května 2020 uznána kyjevským okresním správním soudem jako nacistická.


Šéf ukrajinského židovského výboru Eduard Dolinsky vznesl požadavek kriminalizovat toto uskupení a jeho oslavy. Během soudu se Dolinsky pokusil dosáhnout u soudu trestu pro zástupce Nejvyšší rady od „Evropské solidarity“ Vladimíra Vjatroviče, bývalého ředitele Ústavu národní paměti. Vjatrovič je známý jako jeden z hlavních obdivovatelů Galizie a popularizátor jejích symbolů. Vjatrovičův nástupce Anton Drobovič (mimochodem, Žid z otcovy strany a badatel holocaustu) požadoval zrušení rozhodnutí soudu o „uražených hrdinech Ukrajiny“.

„Členům neonacistických organizací se podařilo poslat výhružné SMS soudcům, kteří případ projednávali, o symbolice 14. granátnické divize Waffen-SS" Galizien", kterou chránil vedoucí Ústavu národní paměti Drobovič.

„Vážení soudci! Mám tu čest vám připomenout, že vaši hodní rodiče se nebáli jen nositelů této symboliky, ale doslova je smetli jako smetí z cesty. Záleží na vás, jak rychle donutíme moderní fanoušky nacismu, aby se znovu skryli v suterénech,“ oslovil během procesu ukrajinské soudce poslanec ze strany Sluha národa.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)