Svátek má: Libuše|Amálie

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský tisk o Ukrajincích v Polsku: Bijí je, ponižují i vraždí!

Ukrajinský tisk o Ukrajincích v Polsku: Bijí je, ponižují i vraždí!

Ukrajinci, kteří odešli za prací do Polska, si stěžují na ponižování kvůli své národnosti, píše portál „Obozrevatel“.

Ilustrační foto
21. října 2019 - 10:10

Podle vedoucího odborové organizace „Solidarita práce“ Vitalije Machinka, který hájí práva ukrajinských občanů v Polsku, se „výdělečníci“ musí vypořádat s „vážnými případy vražd, bití a ponižování“ a orgány činné v trestním řízení často ignorují prohlášení Ukrajinců.

„Tyto neskutečné případy vražd, bití a ponížení jsou jen špičkou ledovce. Polská policie velmi často odmítá přijímat prohlášení Ukrajinců. A pokud ano, je nepravděpodobné, že by provedla vyšetřování, nechtějí to udělat," poukázal Machinko.

Dodal, že „nepříjemné incidenty“ s občany Ukrajiny jsou na denodenním pořádku a Poláci se „nebojí“, protože za to prý nejsou potrestáni.


Podle právnice Iriny Mizinové, která se zabývá záležitostmi Ukrajinců v Polsku, se však státní policie pokouší odmítnout přijímat svědectví, pokud „nikoho nezabili“, ale vyšetřují všechny případy bez ohledu na národnost.

„Hlavní věcí je sám podat písemné prohlášení. Existují však i jiné situace, kdy naši krajané páchají zločiny proti Polákům na stejném národnostním základě. Ať už tom nebo jiném případě je to nezákonné,“ řekla.

Advokátka dodala, že případů, kdy zaměstnavatelé porušují práva Ukrajinců, není v Polsku o nic více, než v kterékoli jiné zemi s přílivem emigrantů.

(kou, prvnizpravy.cz, obozrevatel.com, foto: arch.)