Svátek má: Vavřinec

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský tisk trápí pařížské "tajné dohody" ohledně Donbasu!

Ukrajinský tisk trápí pařížské "tajné dohody" ohledně Donbasu!

Summit v normandském formátu, do něhož vložila Ukrajina spoustu naděje, nepřinesl odpovědi na hlavní otázky, protože nebylo dosaženo míru v Donbasu a pozice stran se nezměnily, píše ukrajinský tisk.

Jednání "normandské čtyřky"
12. prosince 2019 - 11:04

„Vesti“ se rozhodly analyzovat podstatu dohod, jak jsou stanoveny v konečném komuniké, tak dohody, které zůstaly mimo závorky, údajně utajené.

Podle publikace je hlavním výsledkem vyjednávání ve normanském formátu ve skutečnosti samotné vyjednávání. Byl to Kyjev, který na schůzce trval a vložil do ní spoustu nadějí. Kromě toho jednání potřebovala Angela Merkelová, která dokončuje funkční období a potřebuje alespoň určitý pokrok, a Emmanuel Macrona, který se účastní volební kampaně.

Ve straně Zelenského s uspokojením poznamenali: prezident nepřekročil červené linie a neskočil na „triky“ svého protějška, například pokud jde o oddělení sil podél celé demarkační linie.
 
„Neexistuje datum pro volby v Donbasu, což znamená, že až do obnovení kontroly nad hranicí nebudeme pořádat volby," uvedla zástupkyně „Sluhy lidu“ Jevgenia Kravčuková.
 
Na druhé straně výsledky ukázaly, že obě strany - Rusko a Ukrajina - se nepohnuly ze svých předchozích pozic.
 
„Nesouhlasily se základními principy (federalizace, hraniční kontrola), proto vypichují do popředí výměnu vězňů. Zelenskij kladl zvláštní důraz na skutečnost, že nezmění ústavu ani výměnu Krymu za Donbas. Putin trval na zvláštním statutu,“ řekl politický analytik Jurij Romanenko.
 
V pochopení „statusu“ jako takového se nakonec také nepanuje shoda. Nuance, kterou komentátoři v Kyjevě upřednostňují, je dohoda o zavedení Steinmeierovy formule v zákoně o zvláštním postavení – má volný výklad.


„Otázkou je, zda bylo dosaženo tajných ústních dohod o provádění formule v ukrajinském právu. Brzy se však o tom dozvíme z akcí a iniciativ „sluhů“ Nejvyšší rady. Mezitím je zřejmé, že současný zákon o zvláštnostech místní samosprávy v Řádu bude rozšířen a přípravy na přijetí nového zákona začnou před příštím zasedáním čtyřky,“ řekl mezinárodní expert Maxim Jali.
 
Toto setkání se může konat v Berlíně a datum je již známo - za čtyři měsíce. Ale vcelku to však znamená, že úroveň důvěry a pravděpodobnost kompromisů jsou poměrně nízké.
 
„Situace směřuje k politickému„ zmrazení “konfliktu během vojenské demilitarizace a sociální humanizace situace v konfrontační zóně. Nedostatek hloubkové diskuse o mnoha otázkách (tentýž přechodný zákon a volební zákon) vrací situaci zpět do období srovnatelného se zářím 2014 - mezi první a druhou dohodou v Minsku,“ uvedl politický expert Ruslan Bortnik.

Klíčem je slovo Minsk: ve skutečnosti ukrajinský prezident nemohl přesvědčit ruského partnera o nutnosti změny dohody. Formulace v textu mají hlavní červené čáry: Petro Porošenko v letech 2014–2015 podepsal ve skutečnosti stejné znění, jaké nyní kritizuje: v něm se volby mají konat před převodem hranice na Ukrajinu a všichni účastníci událostí mají být amnestováni.
 
„Většina dohod zůstala neveřejná. Putinův potěšený pohled však jasně naznačoval, že dohody z Minska budou provedeny v harmonogramu, který byl pro Kreml výhodný. Kromě toho proběhne výměna vězňů, což je pro Putina výhodné, protože celý svět ho ukazuje jako mírotvůrce,“ uvedl politický expert Dmitrij Kornejčuk.

(kou, prvnizpravy.cz, vesti.ua, foto: arch.)