Svátek má: René

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský velvyslanec odmítl účast na akci ke konci 2.světové války

Ukrajinský velvyslanec odmítl účast na akci ke konci 2.světové války

Berlín chtěl připomenout konec války se zástupci Ruska, Ukrajiny a Běloruska. Pro velvyslance Kyjeva by to byla „nejhorší noční můra“, píše se v článku v.Tagesspiegelu.

Andrij Melnyk, ukrajinský velvyslanec v Berlíně
3. května 2020 - 07:20

Před několika týdny dostali tři velvyslanci pozvání od berlínského primátora Michaela Müllera (SPD). Společně se zástupci Ruska, Ukrajiny a Běloruska chtěl tuto sobotu položit věnce na památku konce druhé světové války, ne na jednu z největších památek města, ale před zjevně nenápadnou obytnou budovou v Berlíně-Tempelhofu.

V posledních dnech války byl velitelský štáb sovětské 8. gardové armády umístěn v přízemí tohoto domu. 2. května 1945 podepsal německý generál Helmuth Weidling rozkaz jednotkám, které bojovaly až do konce v Berlíně, aby se vzdaly. Tím byla válka pro hlavní město ukončena.Müller si chtěl připomenout 75. výročí této historické události se třemi diplomaty, jejichž státy dříve patřily k Sovětskému svazu.

„Hlavním důvodem této akce je ocenění ruských, ukrajinských a běloruských bojovníků Rudé armády, kteří dobyli Berlín," uvedla mluvčí starosty.

Kancelář berlínského Senátu však zjevně podcenil skutečnost, že pozvání může podráždit jednoho z pozvaných. Ukrajinský velvyslanec Andrij Melnyk zrušil svou účast. Melnyk řekl pro Tagesspiegel, že ocenil pozvání od berlínského starosty.


„Tím se uznává nesporný přínos ukrajinského lidu k osvobození Evropy od nacistického režimu," reagoval velvyslanec.

Šest milionů Ukrajinců bojovalo v Rudé armádě a polovina z nich neviděla konec války. Ve zcela okupované Ukrajině bylo Němci  během nacistické vlády zavražděno více než pět milionů ukrajinských civilistů. V německé veřejné debatě jsou však sovětské oběti často srovnávány s Rusi.

Velvyslanec zdůraznil, že vzpomínka na oběti války s vyhlazováním je  pro něj morální povinností. Dne 2. května se však musel vzdát vzpomínky.

„Ani v nejhorší noční můře jsem si nedokázal představit položení věnců po boku zástupce země, která cynicky vede krvavou válku na východní Ukrajině více než šest let," řekl Melnyk, „v současné ruské agresi bylo zabito přes 14 000 Ukrajinců. Moji krajané jsou zraněni a zabíjeni každý den a každou noc.“

Velvyslanec proto požádal primátora guvernéra, aby pochopil, že pozvání nemůže přijmout.


Kvůli válce v Donbassu nedošlo v Berlíně posledních pět let k žádné vzpomínkové události, na které by se společně sešli velvyslanci Ruska a Ukrajiny. Rusko slaví Den vítězství 9. května, v Berlíně se akce tradičně koná u sovětského válečného památníku v Treptower Parku. Naproti tomu ukrajinské velvyslanectví pozvalo zástupce státu a společnosti, aby 8. května 2015 položili věnec na sovětský válečný památník v Tiergarten. V tento den si Evropané a Američané připomínají konec války.

75 let po skončení druhé světové války vidí ukrajinský diplomat v německé kultuře vzpomínek „bílá místa“, zejména s ohledem na Hitlerovu ničivou válku na Ukrajině. Je „ostudné“, že v Berlíně stále neexistuje pomník ukrajinských nacistických obětí. Povědomost o těchto obětech je také zanedbávána u německé veřejnosti. Proto vyzývám Bundestag a berlínský Senát, aby postavili památník ukrajinským obětem nacistického režimu na prominentním místě v centru hlavního města."


(rp,prvnizpravy.cz,tagesspiegel,foto:arch.)