Svátek má: Hugo

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinu čekají „kolosální škody" ukončením obchodu s Ruskem!

Ukrajinu čekají „kolosální škody" ukončením obchodu s Ruskem!

Kyjev čekají obrovské škody v případě přerušení obchodních vztahů s Moskvou, varoval bývalý ukrajinský ministr hospodářství Viktor Suslov na televizním kanálu "112 Ukrajina".

Juščenko chce ukončit obchod s Ruskem
14. srpna 2018 - 11:06

Politik zejména zdůraznil, že Rusko je i nadále největším obchodním partnerem Ukrajiny.

„No, přiznejme si to: pro Ukrajinu to je dobře, protože mu poskytuje významný trh pro své výrobky, a dává příležitost k nákupu toho, co je velmi důležité pro tuto zemi. Ukrajina nakupuje od Ruska jaderné palivo, většinu z nich, což je důležité pro provoz jaderných elektráren vyrábějících na Ukrajině více než polovinu elektrické energie. Zastavení těchto stanic by znamenalo naprostou katastrofu. A je mnoho dalších příkladů," zdůraznil ekonom.

Exministr také připomněl, že Kyjev již prožil důsledky ukončení spolupráce s Moskvou v řadě průmyslových odvětví.

„Existují příklady, kde je spolupráce přerušena, například v kosmickém průmyslu. Výsledkem, nohužel je, že Ukrajina přestala vyrábět rakety a neúčastní se vypouštění kosmických zařízení. Nebo v letectví už nemůže Ukrajina tři roky vyrobit jediné letadlo," poznamenal Suslov.

Kromě toho nesouhlasil s výzvami k ukončení obchodování s Ruskem, protože podle jeho názoru Ukrajina takovým krokem nesmírně utrpí.


„Návrh Juščenka zcela zastavit obchodní a hospodářské vztahy - je návrhem, který způsobí obrovské škody ukrajinské ekonomice a dále sníží životní úroveň Ukrajinců. Pokud ukončíme tento obchod, tak jen z tranzitu plynu, ztratíme až tři miliardy dolarů ročně – jenom kvůli této věci není Juščenkův návrh, mírně řečeno, chytrý," uzavřel politik.

Předtím si bývalý prezident Viktor Juščenko si stěžoval na úzké hospodářské vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem v posledních čtyřech letech s tím, že zachování obchodních vztahů je nepřiměřené a asymetrické.


Vztahy mezi Moskvou a Kyjevem se zhoršily po převratu na Ukrajině, návratu Krymu po referendu do Ruska a kvůli konfliktu v Donbasu. Kyjev opakovaně obviňuje Moskvu, že zasahuje do záležitostí Ukrajiny. Rusko odmítá obvinění jako neopodstatněné a nepřijatelné. Moskva opakovaně prohlašuje, že se nejedná o stranu vnitřního konfliktu a že má zájem o překonání politické a hospodářské krize v Kyjevě.

(kou, prvnizpravy.cz, 112.ua, foto: arch.)