Svátek má: Ingrid

Zprávy

Velikost textu:

UP: Maďarští poslanci obvinili Kyjev z podněcování k občanské válce!

UP: Maďarští poslanci obvinili Kyjev z podněcování k občanské válce!

Maďarští poslanci Evropského parlamentu kritizovali prohlídky v organizacích maďarské komunity v ukrajinském Zakarpatí ze strany představitelů ukrajinské bezpečnostní služby (SBU).

Ilustrační foto
4. prosince 2020 - 04:20

Podle „Ukrajinské pravdy“ politici obvinili Ukrajinu z vytváření situace občanské války v tomto regionu, protože tyto prohlídky byly politicky motivovány a zaměřena na zastrašování a nátlak.

Poslanci Evropského parlamentu z vládnoucí strany v Maďarsku uviděli v událostech na Zakarpatí situaci začínající občanské války. Podle „Ukrajinské pravdy“ to uvádí společné prohlášení europoslanců ze strany Fidesz a Maďarské křesťansko-demokratické lidové strany.

„Ukrajinská vláda vytváří situaci občanské války na Zakarpatí. Považujeme to za hanebné a hluboce odsuzujeme použití ozbrojených sil ukrajinskými úřady proti vůdcům a organizacím maďarské komunity v Zakarpatí,“ uvádí se v prohlášení, které je reakcí na prohlídky SBU.


Poslanci prohlásili, že prohlídky byly politicky motivované a zaměřené na zastrašování a nátlak.

Věří, že „koordinované nájezdy proti legitimním organizacím maďarské menšiny“ připomínají „metody stalinského totalitního systému“.

Poslanci označují takové akce za nepřijatelné v zemi, kde funguje právní stát.

 „V zemi přidružené k EU, která opakovaně deklarovala svůj záměr začlenit se do Evropské unie a NATO, jsou takové události nepřijatelné, proto vyvíjíme iniciativu v Evropském parlamentu a začleňujeme toto bezprecedentní porušení do programu prosincového plenárního zasedání,“ uvedli.

Poslanci tvrdí, že ukrajinská vláda už léta dupe po právech maďarské menšiny. Zejména připomněli přijetí zákonů „o vzdělávání“ a „o jazyce“ jako příklad porušení práv národnostní menšiny, což „může mít vážné důsledky“.

Jak noviny připomínají, 30. listopadu provedla SBU prohlídky v organizacích maďarské komunity Zakarpatí a u jednoho z jejích vůdců, a fakticky je obvinila z podpory separatismu. Budapešť okamžitě reagovala protestem ukrajinskému ministerstvu zahraničí a povolala ukrajinského velvyslance v Maďarsku.

(kou, prvnizpravy.cz, eurointegration.com, foto: arch.)