Svátek má: Štěpánka

Zprávy

Velikost textu:

Úřady během protestů u Bílého domu svážely do Washingtonu munici

Úřady během protestů u Bílého domu svážely do Washingtonu munici

Během červnových protestů u Bílém domě americké federální úřady dovezly munici do Washingtonu a hledaly zařízení k rozehnání davu.

Ilustrační foto
18. září 2020 - 10:16

Uvedl to Washington Post s odvoláním na svědectví majora Národní gardy Adama DeMarca. Zpráva tak naznačuje velmi znepokojivou představu možnosti střelby do demonstrantů ostrými.

Na konci května - začátkem června se ve městech USA konaly masové protesty a nepokoje poté, co byl Afroameričan George Floyd zabit při zadržení bílým policistou. Místní demonstrace pokračují dodnes. Během protestů ve Washingtonu začátkem června použila policie gumové projektily a slzný plyn k vytlačování demonstrantů od náměstí Lafayette poblíž Bílého domu. Poté prezident Donald Trump prošel náměstí a učinil krátké prohlášení pro tisk.

Odpůrci hlavy státu argumentují, že protest byl pokojný a akce bezpečnostních sil byly neopodstatněné. Americká administrativa tvrdí opak.


DeMarco údajně svědčil v rámci vyšetřování použití síly donucovacími a vojenskými silami v okrese Columbia (do nějž patří Washington). Podle něj během demonstrací ve Washingtonu schválili zástupci ministerstva obrany přesun asi 7 tisíc nábojů do skladu zbraní v okrese Columbia a hledali technologii k potlačení nepokojů.

1. června poslal americký vojenský policista e-mail Národní gardě v obvodu Columbia, tvrdí DeMarco. V něm se zeptal, zda má místní jednotka akustické zařízení zvané Active Denial System. Toto zařízení bylo údajně vyvinuto armádou a když je v dosahu, vyvolává pocit, že hoří kůže. Je třeba poznamenat, že nakonec nebylo toto zařízení do Washingtonu dodáno.

DeMarco také uvedl, že demonstranti se neuchýlili k násilí, během protestu nebyl použit žádný slzný plyn a demonstranti nedostali varování, aby se rozešli.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)