Svátek má: Šarlota|Zoe

Zprávy

Velikost textu:

US armáda má raketové překvapení pro ruské jednotky na Krymu

US armáda má raketové překvapení pro ruské jednotky na Krymu

Americká armáda ve čtvrtek přesunula pár raketometů dlouhého doletu poblíž ruské černomořské základny, vystřelila několik raket a poté raketomety zpět stáhla do bezpečí své základny v Německu. Vše během několika hodin.

Raketomet HIMARS
25. listopadu 2020 - 06:20

Jednodenní mise nové v Evropě umístěné dělostřelecké brigády byla cvičením pro high-tech válčení. Zjevně to byla také zpráva pro Moskvu. Americká armáda v Evropě obnovila palebnou sílu na velké vzdálenosti. A chce, aby to Rusové věděli.

Mise z 19. listopadu začala na letecké základně Ramstein v Německu. Vojáci z 1. praporu, 77. polní dělostřelecký pluk, 41. polní dělostřelecká brigáda naložili do transportů amerického letectva MC-130J dva kolové vysoce pohyblivé dělostřelecké raketové systémy, každý se třemi posádkami.

C-130 letěly s raketovými systémy HIMAR do Rumunska. Posádky vyložily náklad, postavily raketové systémy na rumunském cvičišti, vystřelily rakety do Černého moře, poté jely zpět na letiště, naložily zpět na C-130 a odletěly domů do Německa.

Armáda - a US Marine Corps, které sdílejí tuto schopnost - nazývají tyto mise „HIMARS Rapid Infiltrations“ nebo HIRAIN. Jsou základním kamenem nového přístupu pozemního bojového odvětví k těžké palebné síle. Místo pomalého nasazení po silnici nebo železnici se raketomety nyní mohou rychle nasazovat letecky. To znamená, že se mohou ukázat téměř kdekoli poblíž letiště.

Naprostá rychlost těchto vzdušných rozmístění pomáhá komplikovat palbu nepřátelské baterie. Je těžké zaměřit se na raketomet, který stráví jen několik hodin na zemi poblíž vašich vlastních sil.

Čtvrteční cvičení představuje zásadní obrat pro síly americké armády v Evropě. Armáda po celá desetiletí měla v Evropě raketomety. Poslední sledované raketové systémy pro více startů odletěly v roce 2006, když Pentagon svou techniku přesouval na války v Iráku a Afghánistánu.

Ruská invaze na ukrajinský Krymský poloostrov v roce 2014 změnila priority armády. Z Černého moře se stalo ruské jezero. Ve snaze zabránit další agresi americká armáda na konci roku 2018 poslala 41. polní dělostřeleckou brigádu zpět do Německa.

Dnes má brigáda čtyři baterie, každou s přibližně devíti odpalovacími zařízeními. Alespoň jedna z baterií vlastní kolové HIMARS namísto zvedače, sledované MLRS.


12tunový HIMARS nese šest 270 milimetrových raket, které mohou cestovat až 40 mil, nebo jediný armádní taktický raketový systém s dosahem 100 mil. 26tunový MLRS má dvojnásobnou kapacitu. HIMARS by mohl mít menší palebnou sílu než MLRS, ale má tu výhodu, že je dostatečně lehký, aby ho mohl transportovat i vrtulový C-130.

41. FAB po dobu jednoho roku trénovala v Německu, poté byla vyslána do Estonska na své první velké cvičení. Rusko se to nelíbilo. „Řečnická otázka zní - jak by reagovali Američané v případě takového střílení naší armády na hranici USA?" uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

„Ruská kritika cvičení ukazuje, že náš východní soused cvičení velmi pečlivě sleduje," uvedl estonský ministr obrany Jueri Luik.

Rychlé nasazení brigády do Rumunska minulý týden by mohlo být ještě provokativnější. Zejména s ohledem na novou munici, kterou armáda vyvíjí pro HIMARS a MLRS. Patří mezi ně protilodní střela a náhrada za ATACMS, které mohou letět až 310 mil.

Je to jen 250 mil přes Černé moře od rumunského pobřeží na Krym. HIMARS létající tam a zpět do Rumunska představují vážnou a nepředvídatelnou hrozbu pro ruské síly v regionu.

(rp,prvnizpravy.cz,frbs,foto:arch.)