Svátek má: Horymír

Zprávy

Velikost textu:

US senátor: Obama během volební kampaně nazval Trumpa „fašistou“

US senátor: Obama během volební kampaně nazval Trumpa „fašistou“

Obama nazval Trumpa „fašistou“ během telefonního hovoru, říká senátor Kaine v novém čtyřdílném dokumentu o Hillary Clintonové.

Donald Trump a Barack Obama
27. ledna 2020 - 03:20

Podle politika ho americký prezident během volební kampaně v roce 2016 požádal, aby držel „fašistu“, myslel tím Donalda Trumpa od Bílého domu, říká se ve zprávě NBC News.

„Včera v noci mě prezident Obama zavolal a řekl: "Tome, pamatuj, že není čas na puristy. Musíte držet fašistu mimo Bílý dům,“ říká Kane na videu, když je ve společnosti Clintonové a jeho manželky Anny Holtonové.
 
V reakci na to Clintonová přikývne a říká: „Cítím to úplně stejně.“ Poté položila ruce na hruď a dodala: „Na nás opravdu leží obrovská odpovědnost.“
 
Po své rezignaci Obama si zřídka dovolil veřejné útoky na Donalda Trumpa. Jeho srovnání Trumpa s fašistou je mnohem ostřejší kritikou ve srovnání s tím, co povolil během a po volební kampani,
 
Na demokratickém národním kongresu 2016 Obama uvedl, že „domácí demagogové“ byli jednou z politických sil, které ohrožovaly americké hodnoty. Mnozí cítili, že tato poznámka souvisí s Trumpem, který byl v té době prezidentským kandidátem.
 

Obama později odsoudil některá politická rozhodnutí Trumpa, včetně odstoupení od pařížské smlouvy o klimatu. Také implicitně zesměšňoval prezidentovy zvyky a řekl, že vůdci by se měli vyhýbat sociálním sítím.
 
Výňatky z dokumentárního filmu Hillary už tento týden vyvolaly rozruch. Clintonová v nich napadá na svého rivala v tvrdém vnitropodnikovém závodě - senátora Bernie Sanderse.
 
„Nikdo ho nemá rád. Nikdo s ním nechce pracovat. Nic neudělal. Byl kariérním politikem. To všechno byly obyčejné nesmysly a je mi velmi líto, že tomu lidé uvěřili,“ tvrdí Clintonová a odvolává se na Sandersovou kampaň .


(rp,prvnizprav.cz,nbcnews,foto:arch.)