Svátek má: Nora

Zprávy

Velikost textu:

US senátor: Rusko a Čína mohou z Venezuely napadnout Floridu!

US senátor: Rusko a Čína mohou z Venezuely napadnout Floridu!

Rusko a Čína podporují Venezuelu a nasazují tam své síly, varuje poněkud paranoidně americký senátor Rick Scott.

Rick Scott, americký senátor
15. dubna 2019 - 04:20

Podle něj ohrožují nejen strategické zájmy Spojených států, ale i území USA, a proto senátor věří, že Washington musí být připraven na použití vojenských nástrojů a na žádost venezuelského parlamentu zasáhnout ve Venezuele, uvedl The Washington Examiner.

Nicolas Maduro dává ruské a čínské armádě příležitost zaútočit na Spojené státy, prohlásil americký republikánský senátor Rick Scott. „Budeme mít problémy, ať už to chceme nebo ne," řekl. „Jakmile budou mít základnu ve Venezuele, budou nakonec schopni sem přijet po zemi. Naše jižní hranice je, jak víme, velmi propustná. Se správnými vojenskými nástroji mohou udeřit na Floridu nebo jakoukoli jinou oblast.“
 
Scott trvá na tom, že Spojené státy musí násilím dodávat Venezuele humanitární pomoc, a to navzdory námitkám Maduro. Dokonce navrhl provést plnohodnotnou intervenci, která by svrhla vládu a tvrdil, že Venezuela se stala „důležitým polem konfrontace velkých mocností“ - tedy Spojených států, Ruska a Kuby. „Kubánci, Rusové a Číňané vidí Venezuelu jako ekonomickou příležitost, ale co je důležitější, vidí šanci vyděsit Spojené státy, stát se pro nás strašákem."
 
Ústava Venezuely zmocňuje parlament povolit zahraniční vojenské mise uvnitř země. Ale zatím žádost USA není přijata, poznamenal autor článku. „Jestli venezuelský národ skrze své národní shomáždění a podle svých zákonů a ústavy požádá o pomoc při obnově ústavní vlády a demokracie, musíme být připraveni na výzvu odpovědět,“ cituje autor Scotta.

 
Kubánské bezpečnostní síly, stejně jako Rusko a Čína, pomáhají Madrovi odolávat tlaku Spojených států, napsal autor. „Spojené státy musí začít uvažovat o použití vojenské síly, aby pomohly milionům hladových a nemocných Venezuelanů," řekl Scott. Humanitární krize ve Venezuele se zhoršila v důsledku rozsáhlých problémů s elektřinou a v důsledku toho miliony lidí odešly do sousedních zemí při hledání potravin a léků, uvedly noviny.
 
Venezuela má přítomné ruské protivzdušné obranné systémy, což činí všechny americké vojenské operace riskantní. A kromě toho, v posledních letech věnují Spojené státy tomuto regionu méně pozornosti, a proto o něm není dost informací, tvrdí Scott.

V Trumpově týmu ale prý chápou složitost situace a poznamenali, že není snadné donutit Madura odejít za pomocí ekonomických a diplomatických prostředků. „Pokud Čína a Rusko spolu s Kubou získají nadvládu nad Venezuelou, myslím si, že utrpí americké strategické zájmy,“ řekl poradce pro národní bezpečnost John Bolton. Tvrdil, že Spojené státy mají zájem o mírové předání moci opozici. Zároveň však požádal, aby se nezapomnělo na americké občany, kteří jsou ve Venezuele.
 
Nicméně Rick Scott věří, že krize bude pravděpodobně degenerovat do konfliktu jako syrská. A proto spolu se sankcemi radí Trumpovi, aby připravil celou sadu nástrojů, včetně použití vojenské síly, napsal The Washington Examiner.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonexaminer.com, foto: arch.)