Svátek má: Dorota

Zprávy

Velikost textu:

USA a Británie chtějí, jako „chytré Horákyně“, uklidnit napětí v Iráku!

USA a Británie chtějí, jako „chytré Horákyně“, uklidnit napětí v Iráku!

Spojené státy spolu s koaličními spojenci podnikají kroky k vypracování kompromisní dohody s Bagdádem, podle níž bude jen omezena zahraniční vojenská přítomnost v Iráku.

Ilustrační foto
22. ledna 2020 - 00:00

Jak napsal The Daily Telegraph Washington a jeho spojenci se tak chtějí vyhnout úplnému stažení svých jednotek z iráckého území a snížit napětí v oblasti, které vyvstalo po atentátu na íránského generála Kásima Sulejmáního Američany.
 
Namísto souhlasu s požadavky Íránu na stažení všech koaličních sil, diplomati podnikají kroky k vypracování kompromisní dohody, podle níž bude jednoduše omezena zahraniční vojenská přítomnost v Iráku, uvedl list.
 
Doufají tímto způsobem, že uspokojí požadavky proíránských frakcí v iráckém parlamentu, které před dvěma týdny poté, co Spojené státy odstranily Sulejmáního úderem dronu, hlasovaly za stažení zahraničního kontingentu ze země.
 
Plány na snížení vojenské přítomnosti vyvstaly kvůli obavám západního vojenského vedení, že okamžité stažení vojsk by bylo překážkou probíhajících operací k očištění zbytků „Islámského státu“ v Iráku.
 
Kurdští a sunnitští muslimští politici navíc vyjádřili obavy, že úplné stažení amerických vojsk poskytne Teheránu ještě větší vliv na šíitský blok, který dominuje parlamentu.

 
Jeden západní úředník řekl The Daily Telegraph, že mezi šíitskými poslanci existují také dva úhly pohledu.
 
„Skupiny podporované Íránem chtějí okamžité stažení amerických sil a koalice a pragmatici chtějí menší koaliční přítomnost. O těchto dvou možnostech se v současné době diskutuje,“ citovala publikace slova nejmenovaného úředníka.
 
Ačkoli proíránské frakce v irácké vládě stále usilují o úplné stažení vojsk, někteří politici se prý domnívají, že výrazné snížení vojenského kontingentu by mohlo být také přijatelné jako smírčí gesto.


V současné době je v Iráku asi 5 200 amerických vojáků, rovněž jako asi 4 000 vojáků z jiných západních zemí, včetně asi 500 britských vojáků, připomněl Daily Telegraph.

Dnes už je zřejmé, že „Západem poražený Islámský stát“ je pro Spojené státy a koalici jen záminkou. Podstatou je udržení si kontroly nad zemí proti íránskému vlivu a celkově geopoliticky nad oblastí, do níž nyní zasahuje i Rusko. Udržení vojenské přítomnosti, byť na nižší úrovni ve stylu „chytré Horákyně“, umožňuje okamžitý nárůst vojenské síly v této oblasti.

(kou, prvnizpravy.cz, telegraph.co.uk, foto: arch.)