Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

USA a Německo roky své přátele odposlouchávaly - a ti jim za to platili!

USA a Německo roky své přátele odposlouchávaly - a ti jim za to platili!

CIA a BND odposlouchávaly své nejbližším spojence více než dvě desetiletí. Šokující informace se odhalila díky žurnalistickému vyšetřování.

Ilustrační foto
13. února 2020 - 04:20

V rámci operace Rubicon získaly tajné služby informace prostřednictvím šifrovacího zařízení, za které partnerské země rovněž zaplatily spoustu peněz, sdělila ZDF téměř neuvěřitelnou zprávu.

Když v roce 2013 vyšlo najevo, že americká zpravodajská služba NSA odposlouchávala mobilní telefon Angela Merkelové, německou kancléřku to otevřeně rozhořčilo.

Andela Merkelová, kancléřka Německa: „Špehování přátel je naprosto nepřijatelné.“
 
Ovšem šetření vedené ZDF ve spojení s deníkem Washington Post a Schweizer Rundfunk však ukázala, že Německo také praktikovalo odposlouchávání svých nejbližších spojenců v rámci operace Rubicon. Byl to jeden z největších odposlechů v historii, pořádaný Německou federální zpravodajskou službou (BND) a CIA.
 
Ústředním prvkem operace byla švýcarská společnost Crypto, největší výrobce šifrovacího zařízení na světě. V roce 1970 CIA a BND získaly Crypto s využitím důvěrných aktiv od společnosti Siemens. Pak začali tajně manipulovat s kryptografickým zařízením, aby mohly tajné služby poslouchat tajnou komunikaci - včetně těch nejbližších spojenců v EU a NATO.


Richard Aldrich, profesor na Warwick University: „Více než 100 států zaplatilo miliardy dolarů, aby jim kradli státní tajemství. Bylo to velmi nekorektní.“
 
Informace získané BND byly šokující. Například pokud jde o Argentinu: na konci 70. a začátkem 80. let se více než 30 tisíc lidí stalo obětí vládnoucí vojenské junty v zemi. Německá vláda vedená kancléřem Helmutem Schmidtem se díky odposlouchávání dozvěděla o všem velmi brzy, ale nic neřekla. Bývalý šéf kanceláře spolkového kancléře Německa, Bernd Schmidbauer, potvrdil ZDF skutečnost operace odposlechu ale bránil ji.
 
Bernd Schmidbauer, vedoucí oddělení spolkového kancléře Německa (1991 - 1998): „Operace Rubicon rozhodně přispěla k tomu, že svět jako celek zůstal bezpečnější.“
 
V roce 1993 se BND stáhla z operace Rubicon. Zůstávají však otázky, na které frakce Zelených vyžaduje odpovědi – a to ve výboru Bundestagu pro sledování činnosti zvláštních služeb.

(kou, prvnizpravy.cz, zdf.de, foto: repro zdf)