Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

USA a Rusko: Správa Arktidy by měla zůstat v rukou osmi zemí, bez Číny?

USA a Rusko: Správa Arktidy by měla zůstat v rukou osmi zemí,  bez Číny?

Rusko vidí v Arktidě obrovský ekonomický potenciál, pokud jde o rozvoj lodní dopravy a těžby, píše Stratfor.

Ilustrační foto
5. srpna 2019 - 07:20

Díky tání ledu je Arktida ze strategického hlediska stále důležitější. Nicméně dlouhodobá aktivní účast na výzkumu Arktidy může ohrozit bezpečnost států.

Rusko je jednou ze zemí, které věnovaly pozornost Arktidě. Moskva považuje lodní dopravu po Severním moři za jeden ze svých prioritních projektů. V první řadě však má země zájem o těžbu a rozvoj ropných rezerv, jejichž přístup je usnadněn změnou klimatu.
 
Po návratu do Arktidy, odkud odešlo po skončení studené války, se však Rusko bude muset přizpůsobit novému rolzožení sil. Zejména se v regionu objevil nový a velmi aktivní hráč - Čína. Stratfor proto věří, že výhody plynoucí z rozvoje arktického bohatství mohou z dlouhodobého hlediska oslabit  ruské obranné pozice.
 
Ruská arktická území, která představují více než polovinu celé pobřežní zóny v regionu, nadále poskytují asi 15% HDP země, zejména díky těžbě nerostů. Pro srovnání je „arktická“ zóna považována za přibližně 40% území celé Kanady, ale jejich příspěvek k HDP země je pouze 0,5%.
 
Současně zůstává většina arktického bohatství, které patří Rusku, nedotčena, a to kvůli extrémním klimatickým podmínkám. Globální oteplování a technologický rozvoj však začínají situaci měnit.
 
Navíc tání arktického ledu přitahuje stále více mezinárodní pozornost k mořským koridorům v regionu, což umožňuje zkrátit dobu cestování mezi Evropou a Asií. Rusko může dodávat plyn z Yamal LNG do Číny za pouhých 15 dnů, ve srovnání s 30 dny, které jsou zapotřebí k použití stávající trasy podél trasy Severního moře.
 
Vše se může realizovat  jenom v určité roční době. Kromě toho všechny operace v arktických vodách stále vyžadují speciální vybavení a často použití ledoborců. To vše velmi omezuje komerční životaschopnost projektů v Arktidě.
 
Zároveň, jak poznamenává Stratfor, i nepravidelné používání trasy Severního moře bude vyžadovat značné investice do arktické infrastruktury, včetně zahraničních. Potřeba zahraničních finančních investic zkomplikuje vztahy mezi Ruskem a Čínou, které i přes existenci společných zájmů zůstávají velmi komplikované.Kromě toho bude Kreml také potřebovat významné zahraniční investice na rozšíření stávajícího trhu. To vše může poskytnout Číně, ale v tomto případě riskuje Rusko závislost.
 
Ve snaze zabránit tomuto stavu se Rusko snaží vyvážit čínské investice do rozvoje energetické infrastruktury se spoluprací s evropskými a japonskými společnostmi.
 
Ve stejné době, na pozadí rostoucí ruské a čínské činnosti, Spojené státy nemohou stát stranou. Pro Washington není Arktida cenná ani tak z ekonomického hlediska, jako z hlediska strategicky důležité polohy regionu.
 
Současně bude otevření nových námořních tras ohrožovat hranice Spojených států a Ruska. A čínská aktivita v regionu neočekávaně vyvolala další problém, v němž se Moskva a Washington shodují:Správa Arktidy by měla zůstat v rukou osmi arktických států, mezi kterými Čína není.
 

Stratfor poznamenává, že Rusko bude pokračovat v aktivních těžebních operacích v regionu a posílí také arktickou hranici.

(rp,prvnizpravy.cz,stratfor,foto:arch.)