Svátek má: Zita

Zprávy

Velikost textu:

USA by rády korigovaly ruský vývoj jaderných raket, mají strach?

USA by rády korigovaly ruský vývoj jaderných raket, mají strach?

Spojené státy vyzvaly Rusko, aby přestalo vyvíjet „létající Černobyly“, jaderné řízené střely.

Ilustrační foto
22. července 2020 - 06:20

Podle zvláštního poradce amerického prezidenta pro kontrolu zbraní Marshalla Billingsleyho by taková zbraň „neměla vůbec existovat“.

„Upřímně věříme, že taková zbraň by vůbec neměla existovat. Proč dokonce máte jadernou raketu s jadernou hlavicí? To není nic víc než létající Černobyl. Představte si, jaká radioaktivní síla se vytvoří během letu. Neexistuje žádná logika, která by vývoj těchto  systémů „soudného dne ospravedlňovala,“ uvedl během projevu ve Výboru pro zahraniční vztahy Senátu USA.

Jak poznamenal Billingsley, informoval ruské partnery, že toto „utrácení obrovských prostředků“ a takový vývoj by měly být zastaveny.

Během svého projevu úředník uvedl, že „hypersonické zbraně vytvořené Američany by se pro Spojené státy v asijsko-tichomořském regionu staly ekvivalentem“.


Billingsley na začátku července řekl, že ruské raketové projekty Burevestnik a Poseidon jsou „hrozivé“ a měly by být ukončeny.


Jak řekl ruský prezident Vladimir Putin v únoru, Rusko bude i nadále vybavovat všechna odvětví ozbrojených sil nejmodernějšími zbraněmi a vybavením, včetně laserových a hypersonických systémů.

Puškov: A co americké jaderné rakety?

„A poslední americké jaderné rakety, které nahradí všechny Minuteman ICBM, jsou humánní zbraně nebo andělé z nebe? Pro informaci pana Billingsleyho: To je zbraň soudného dne, “ napsal Alexej Puškov, předseda Komise Rady federace pro informační politiku a interakce s médii, na twitteru.

Podle něj by Spojené státy „neměly Rusku říkat, na čem pracovat nebo ne“, ale „přemýšlet o nových mechanismech kontroly jaderných zbraní“.

„Místo toho odstoupili od smlouvy o INF, odstoupili od START-3 a snaží se posílit již tak silný jaderný potenciál.  To je soudný den", shrnul ruský senátor.

(rp,prvnizpravy.cz,tellerreport,foto:arch.)