Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

USA chtějí předat uprchlíky do středoasijských republik, Putin říká NE

USA chtějí předat uprchlíky do středoasijských republik, Putin říká NE

Rusko nechce, aby se v zemi objevili ozbrojenci pod záminkou uprchlíků z Afghánistánu, řekl ruský prezident Vladimir Putin.

Vladimir Putin. ruský prezident
23. srpna 2021 - 06:20

„Představte si, že by uprchlíci vstoupili do země ... kdo jsou ti uprchlíci? Jak to víme? Mohou jich být tisíce nebo dokonce statisíce. Nebo možná miliony. A my, s našimi nejbližšími spojenci a sousedy, nemáme ani vízová omezení. A jaká je hranice? Tisíce kilometrů. Sedíte v autě nebo na oslu a jdete po stepi. A co s tím budeme dělat?.“ řekl Putin na setkání se zástupci strany Jednotné Rusko.

„Je to důležité pro naši bezpečnost, je to přímo spojeno s našimi občany. Nechceme, aby se u nás bojovníci objevovali pod rouškou uprchlíků,“  zdůraznil prezident.

Dodal, že je nespravedlivé nasazení migrantů z Afghánistánu bez víz do Střední Asie a skutečnost, že jim není povolen vstup do USA, a že tento problém bude vyřešen na summitu Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) a dalších platforem .

„Naši západní partneři vytrvale upozorňují na problém přijímání uprchlíků ve středoasijských zemích, než získají víza do USA nebo jiných zemí. Takže do těchto zemí, k našim sousedům, je lze posílat bez víz, ale nechtějí je doma, nechtějí je bez víz? Co je to za ponižující přístup k řešení problémů?“ ptá  se ruský prezident.

„Nechceme opakovat to, co jsme měli v devadesátých letech, v polovině dvacátých let, kdy jsme ve skutečnosti bojovali na severním Kavkaze. A ty hrůzy, které nyní vidíme na území Afghánistánu, ty hrůzy tu byly s námi. Nebylo to tak dávno. A skutečnost, že nyní je vše stabilní, mírumilovné ... tak nastanou problémy, ale nelze je srovnávat s tím, co bylo dříve. Nikdo se k tomu nechce vracet, takže takové prvky z Afghánistánu a ani z jiných zemí nepotřebujeme“ pokračoval Putin.


Právě proto Rusko pracuje podle syrského vzoru, uvedl.

„Zabránit tomu, aby se Sýrie proměnila v nějaký druh Afghánistánu a byla ohniskem terorismu,“ zdůraznil Putin.

Ruský vůdce dodal, že otázka uprchlíků z Afghánistánu bude pro ruské ministerstvo zahraničí prioritou.


Taliban vstoupil do Kábulu 15. srpna bez boje a během několika hodin získal plnou kontrolu nad afghánským hlavním městem. Afghánský prezident Ašraf Ghaní oznámil, že opouští zemi, aby zabránil krveprolití. Viceprezident země Amrula Saleh uvedl, že při absenci hlavy státu se podle ústavy stává úřadující hlavou země, a vyzval k ozbrojenému odporu proti Talibanu. Západní země evakuují své občany a zaměstnance velvyslanectví.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)