Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

USA chtějí zatáhnout Německo do války v Sýrii!

USA chtějí zatáhnout Německo do války v Sýrii!

Spojené státy vyzývají Německo, aby vyslalo pozemní jednotky do severovýchodní Sýrie, aby částečně nahradilo americký kontingent, řekl americký zvláštní zástupce pro Sýrii James Jeffrey  novinám Welt am Sonntag.

Ilustrační foto
8. července 2019 - 11:06

Poznamenal, že svou žádost již projednal s německou vládou. „Německo přemýšlí o tom, co může udělat. Možná to budou pozemní jednotky, ale mohla by to být civilní, finanční nebo jiná vojenská podpora,“ řekl.

V prosinci loňského roku americký prezident Donald Trump oznámil stažení vojsk ze Sýrie. Jeffrey poznamenal, že nyní se USA snaží najít koaliční spojence připravené pokračovat v účasti: „Doufáme, že Německo udělá více." Očekává se, že spojenci nasadí několik set vojáků v severovýchodní Sýrii.

Jeffrey zdůraznil, že spojenecká vojska nejsou primárně povinna bojovat s teroristy. „IS může být úspěšně zahnán s pomocí syrských vojáků," uvedl (ale očividně tím neměl na mysli vládní Asadovy jednotky –  pozn. red.).


„K zajištění letecké podpory pro logistiku, školení a technickou pomoc je zapotřebí určitá mezinárodní přítomnost,“ řekl Jeffrey. Podle něj je účast Německa prý nezbytná pro zajištění stability v Sýrii, bez které se "Islámský stát" nebo podobná skupina vrátí do země.

Poznamenal, že s Tureckem probíhají jednání o účasti Kurdů na bojich v Sýrii. „Jednáme s Tureckem na vytvoření bezpečnostní zóny v tomto regionu, kterou by naši vojáci hájili společně s kurdskými jednotkami," sdělil Jeffrey.

Jedná se trvalou snahu Spojených států rozdělit Sýrii a vytvořit "pseudostátní útvar" jako východisko protiasadovské opozice.


(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)