Svátek má: Miloš

Zprávy

Velikost textu:

USA mění kamufláže svých letadel na ruské, připravují se na útok?

USA mění kamufláže svých letadel na ruské, připravují se na útok?

Američané se učí bojovat s Ruskem v podmínkách co nejpodobnějších v boji. Nedávno Pentagon zveřejnil žádost o nákup modelů sovětských a ruských zbraní v normální velikosti.

F 16 v ruské kamufláži
13. října 2020 - 07:20

Na cvičeních budou předány tyto modely zbraní vojákům vydávajícím se za nepřítele. Zákazník požadoval, aby všechny figuríny byly vyrobeny z těžkého uretanu, který vydrží roky tréninku.

Pentagon má konkrétně zájem o protitankové granátomety RPG-7, přenosné protiletadlové raketové systémy Strela-2, útočné pušky a kulomety Kalašnikov,  odstřelovací  pušky Dragunov, granáty F-1, RGD-5 a RG-42.

To vše musí být doručeno do Fort Benning,  jedné z největších vojenských základen ve Spojených státech. Ročně je zde proškoleno až 96 tisíc vojáků v 85 specializacích. Každý voják v tankových a pěších jednotkách začíná službu ve Fort Benningu. Pentagon se zjevně rozhodl přiblížit výcvikový program skutečným bojovým podmínkám, které by nastaly v případě války s Ruskem.

Není to poprvé, co Američané používají zbraně, vybavení a dokonce i uniformy jiných armád. Na konci září například provedli manévry s masivním využitím útočných dronů. Jako cíle byly použity modely protiletadlových raketometů Pancir-S1. A na mnoha cvičeních v Evropě roli nepřítele často hrají opraváři NATO v maskáčích, podezřele připomínající ruské maskáče. Význam takové „maškarády“ je nesmírně jasný - zbavit se strachu z opačné strany, naučit je rozpoznávat nepřátelské vybavení a vojáky a seznámit je s dalšími taktikami.

Ve Spojených státech byly výhody tohoto speciálního výcviku pochopeny již ve studené válce, kdy byl spuštěn program OPFOR (Opposing Force). Armáda vytvořila speciální jednotky, které na manévrech zobrazovaly jednotky zemí Varšavské smlouvy. Opraváři OPFOR nosili uniformy podobné sovětským, jednali podle předpisů potenciálního nepřítele a aktivně používali vojenské vybavení východního bloku.

Byly to jednotky OPFOR, které testovaly sovětské BMP-1 ve Spojených státech, které do USA předal egyptský prezident Anvar Sádát. BMP-1 byly pečlivě studovány, stříleno bylo na ně z různých kalibrů. Výsledkem bylo, že bojové vozidlo pěchoty M2 Bradley bylo vybaveno rychlopalným 25mm kanónem M242 Bushmaster, protože jeho střely pronikly čelním pancířem lehkých sovětských obrněných vozidel.

Američanům však velmi chyběly vzorky nepřátelského vybavení a náhradních dílů. Výsledkem bylo, že do služby OPFOR vstoupili bizarní „mutanti“ - americká vozidla maskovaná jako sovětská.V 80. letech se ve skladech v USA nahromadilo asi tisíc lehkých tanků Sheridan stažených z lineárních jednotek. Na základě těchto strojů byly vytvořeny napodobeniny tanků T-72, vozidel BMP-1, samohybných protiletadlových děl Šilka a samohybných děl Gvozdik. Později se objevily obrněné transportéry M113 a M2 Bradley BMP maskované jako T-72 a BMP-2.

Zlatým časem pro OPFOR bylo období po rozpadu SSSR. Bývalé země Varšavské smlouvy ochotně prodaly Američanům nebo darovaly vojenské vybavení. Tehdy jednotky OPFOR obdržely tanky T-72 a T-80U, bojová vozidla pěchoty BMP-2, obrněné transportéry BTR-80, protiletadlové raketové a dělové systémy Tunguska, dělostřelecké systémy a mnoho dalšího.

Tato technika nezůstává nečinná. Například některé z „trofejí“ jsou neustále využívány ve 3. obojživelném útočném praporu 1. divize americké námořní pěchoty umístěném v kalifornském Camp Pendleton. Na cvičišti v místě trvalého nasazení se používají obrněná vozidla.

Mariňáci mají také několik vrtulníků Mi-24 přijatých ze zemí bývalého socialistického bloku. Jedním z cvičení v průběhu bojového výcviku je odstranění strachu z armády před strašlivým ruským „krokodýlem“. Jednotka leží na otevřeném poli a vrtulník několikrát přeletí vojáky v minimální výšce a maximální rychlosti. Během studené války byl Mi-24 zobrazen obojživelnými vrtulníky Sikorsky SH-3 SeaKing a francouzským Aerospatiale SA 330.

Role nepřátelského letectva v amerických cvičeních obvykle splňuje „letka agresora“, která byla postavena na začátku 70. let a má létající napodobeniny sovětských a ruských válečných letadel. Nejprve to byla americká F-5 s červenými hvězdami namalovanými na křídlech, ale již v roce 1973 byl dodán první originální MiG-21F-13, který Izraelci ukořistili Arabům. O několik let později se MiG-21bis a MiG-23 zvedly na oblohu v Nevadě.

Po rozpadu SSSR získal oddíl „agresorů“ modernější automobily. V prosinci 2016 pozorovatelé vyfotografovali tréninkovou bitvu mezi stíhačkou Su-27 a americkou F-16 v Nevadě. Stíhačka Su-27 byla dodána do Spojených států, pravděpodobně z Ukrajiny. Podle zpráv v médiích mají Američané několik takových strojů a také více než dvě desítky frontových stíhaček MiG-29. Flotila „agresorů“ je nicméně založena na F-5, F-15, F-16 a F / A-18, přebarvených do ruské kamufláže.

Kromě kamufláže napodobovali „agresoři“ taktiku a technické vlastnosti nepřátelských letadel. Podle amerického letectva je to z psychologického hlediska velmi důležité.

Už během druhé světové války si Američané všimli, že při prvním setkání s nepřítelem upadla většina mladých pilotů do otupělosti. Ztracené sekundy stojí mnoho životů. Pravidelný výcvik s „agresory“ by podle názoru velení měl pilotům lépe poznat obraz nepřítele.

(rp,prvnizpravy.cz, ria, foto:arch.)