Svátek má: Blanka

Zprávy

Velikost textu:

USA: Ne a ne, Nord Stream 2 není komerční projekt, ale politický!

USA: Ne a ne, Nord Stream 2 není komerční projekt, ale politický!

Americká administrativa vyzývá německé orgány, aby nespojovaly jednání o diverzifikaci německých energetických zdrojů s osudem projektu Nord Stream 2.

Ukládání potrubí plynovodu Nord Stream 2
19. září 2020 - 11:04

Uvedla to vedoucí tiskové služby amerického ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová, informovala ruská Federální agentura zpráv.

Politička reagovala na článek v novinách Die Zeit o zprávě Berlína do Washingtonu. Vláda SRN nabídla americké straně dohodu za miliardy dolarů výměnou za to, že Washington odmítl uvalit sankce na Nord Stream 2.

Ortagusová v reakci na návrh uvedla, že Spojené státy jsou proti projektu plynovodu, protože ho považují za údajně schopný „podkopat energetickou bezpečnost a stabilitu Evropy“.


„Nord Stream 2 není komerční projekt, je to geopolitický nástroj, který ruská vláda použije,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí.

Projekt Nord Stream 2 počítá s výstavbou dvou linek plynovodu z ruského pobřeží do Německa přes Baltské moře. Mnoho evropských zemí projekt podporuje, protože se zajímají o nepřerušovanou dodávku zdroje. Vlády Německa i Ruska opakovaně uvedly, že se jedná čistě o komerční projekt.

Navíc odborníci poukázali, že Američany ani tak nezajímá „energetická bezpečnost“ Evropy, jako spíše prosazení svého břidlicového plynu na evropském trhu. Který ale, za současných cen, není schopen konkurovat ruskému zemnímu plynu.

(kou, prvnizpravy.cz, riafan.ru, foto: arch.)