Svátek má: Žofie

Zprávy

Velikost textu:

USA: Plynovod Nord Stream 2 se nedostaví!

USA: Plynovod Nord Stream 2 se nedostaví!

Vláda USA kontaktuje evropské společnosti podílející se na výstavbě Nord Stream 2 a varuje je před hrozbou sankcí, uvedla RIA Novosti s odkazem na zprávu agentury DPA.

Ilustrační foto
22. listopadu 2020 - 11:06

„Tento plynovod se nedostaví,“ řekl vysoký představitel americké vlády německé tiskové agentuře.

„Spojené státy nechtějí uvalit sankce na evropské společnosti. Tyto výzvy provádíme, abychom je varovali a poskytli jim čas na odchod (z projektu)," dodal agentuře, aniž by upřesnil, o které konkrétní společnosti jde.

Zástupce vlády USA rovněž vyjádřil názor, že Nord Stream 2 je údajně „geopolitický projekt, který Rusko použije k vydírání evropských zemí“.

Deník Handelsblatt v pátek informoval, že Východní výbor německé ekonomiky se obrátil na předsedkyni Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiovou s návrhem zrušit sankce Nord Stream 2. V dopise ze dne 17. listopadu bylo uvedeno, že německé podniky se obávaly zjištění, že „američtí demokraté chtějí uvalit nové, extrateritoriální sankce proti projektu Nord Stream 2 na úkor evropských společností“. Východní výbor vyzval USA, aby „se ekonomických sankcí zdržely“.


Odborníci i vládní němečtí činitelé poukazují, že plynovod Německo potřebuje, zvláště po odmítnutí energie z uhlí a atomu. Podle nich naopak spotřeba plynu bude růst a se skepsí hovoří o americkém břidlicovém plnu, který je nejméně dvakrát dražší, než ruský zemní plyn.

Nord Stream 2 počítá s výstavbou dvou větví plynovodu s celkovou kapacitou 55 miliard kubických metrů plynu ročně od ruského pobřeží přes Baltské moře do Německa. Realizuje ji společnost Nord Stream 2 AG s jediným akcionářem - Gazpromem. Evropští partneři - Royal Dutch Shell, OMV, Engie, Uniper a Wintershall - financují projekt celkem z 50%, tj. každý až do výše 950 milionů eur.

Proti projektu se tvrdě staví Spojené státy, které propagují svůj zkapalněný zemní plyn do EU, dále Ukrajina a řada evropských zemí. USA již uvalily na projekt sankce v prosinci 2019 a požadovaly, aby společnosti zapojené do instalace okamžitě zastavily výstavbu. Švýcarská Allseas téměř okamžitě oznámila pozastavení plynovodu. V říjnu USA rozšířily sankce také na společnosti poskytující služby, vybavení nebo financování modernizace nebo vybavení lodí v rámci projektu.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)