Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

USA posílají skupinu s letadlovou lodí k břehům Íránu!

USA posílají skupinu s letadlovou lodí k břehům Íránu!

Spojené státy vysílají letadlovou loď "Abraham Lincoln" a bombardéry k břehům Íránu, oznámil americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton.

Ilustrační foto
7. května 2019 - 10:15

Podle něj tímto způsobem Washington vysílá „jasný a nezaměnitelný signál íránskému režimu, že jakýkoli útok na zájmy Spojených států nebo našich spojenců bude odražen bezohlednou silou".

„Spojené státy nehledají válku s íránským režimem, ale jsme plně připraveni reagovat na jakýkoli útok ... ať už prostřednictvím zprostředkovatelů (Íránu), sboru islámských revolučních gard nebo pravidelných íránských sil," citovala Boltona RIA Novosti. Tato slova však znějí značně pokrytecky, protože právě Washington hledá jakoukoliv možnost pro svržení režimu v Teheránu, nebo dokonce záminku pro vojenský útok na islámskou republiku.


Podle ruských vojenských odborníků „jediný způsob, jak se může Írán ochránit před americkými útoky, je vytvořit vrstvený systém protivzdušné obrany“. Teherán již má ruské protiletadlové raketové systémy S-300. Irán by měl rovněž zvážit možnost nákupu systémů S-400.

K přímému pokrytí důležitých objektů a seskupení vojsk mohl Írán získat protiletadlové raketové systémy krátkého doletu Tor-M2, uvedli odborníci.

„Irán by tak mohl dosáhnout úspěchu v případě americké agrese v rámci vietnamského scénáře, s využitím všech schopností moderního systému protivzdušné obrany," uvedl například Igor Korotčenko.

Napětí mezi Spojeným státy a Íránem se neustále od nástupu Donalda Trumpa k moci zvyšuje.

Naposledy iránská Nejvyšší národní bezpečnostní rada v reakci na rozhodnutí Spojených států vyhlásit sbor islámských revolučních gard  za teroristickou organizaci, uznala Ústřední velitelství amerických ozbrojených sil (CENTCOM) za teroristickou organizaci a samotné Spojené státy byly „státem -  sponzorem terorismu".

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)